| tonyc7 a întrebat:

Vreau sa fac ceva asemanator unui filmulet (de pus pe Youtube) alcatuit din mai multe poze facute cand am vizitat Spania. Cu ce program as putea lipi pozele respective astfel incat sa obtin un fisier slideshow pe care sa-l pot posta pe Youtube?

2 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

1) softuri dedicate pentru slideshow-uri

ProShow Gold
ProShow Producer (ProShow nu mai exista pe piata din 2020, dar daca le gasesti pe undeva, functioneaza foarte bine. Ultima versiune e 9.0)
https://www.photodex.com/

PTE AV Studio (rebranding al softului PictureToExe, al doilea cel mai folosit de fotografi, dupa ProShow Producer)
https://www.wnsoft.com/en/pte-av-studio/

Exista si alte softuri pentru slideshow-uri,
insa fie sunt gratuite si au o interfata greoaie, sau sunt foarte sarace in optiuni,
fie sunt contra cost sidestul de scumpe
Exemplu:
Photopia (este practic noul ProShow, mascat sub alt brand, si acum e la abonament, 250$ pe an)
https://photopia.nl/

2) orice editor video, de la cele gratuite sau simple, la cele complexe si cu posibilitati infinite

+++ShotCut
+++OpenShot
+++Kdenlive
+++Blender
+++DaVinci Resolve (varianta gratuita sau Studio)
+++Magix Vegas Pro
+++Adobe Premiere
+++LightWorks Pro (exista si varianta gratuita, dar e limitata la rezolutie 720p)
+++Avid Media Composer First (varianta gratuita a lui Media Composer, cel mai folosit program de la Hollywood cand vine vorba de editat si montat video)

Eu am PTE AV Studio (cumparat), si ocazional mai folosesc si DaVinci Resolve pentru asa ceva.

Camtasia costa 250euro.
Daca tot vrei sa iei ceva "gratuit", macar fii inteligent si ia ceva ce iti usureaza viata, PTE AV sau ProShow.

Camtasia face cate putin din toate si nimic ca lumea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Încearcă Camtasia Studio.Îl descarci gratis și după te uiți la tutoriale pe YouTube.