| DemonAlex a întrebat:

Vreau sa imi cumpar un laptop cu placa integrata si nu imi place prea mult.Chestia e ca acel laptop trebuie neaparat sa il iau, as vrea sa stiu daca pot pune o placa video dedicata peste cea integrata.Multumesc

6 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Da, dar cei care aveau placa dedicata, asa o aveau de cand l-au cumparat. Daca ai un laptop cu placa video dedicata, automat are si una integrata, mai slaba, deoarece cea integrata se foloseste de procesor.

| Bogdanux a răspuns:

Nu merge, pentru ca placile video de la laptop-uri nu sunt ca cele de desktop.La laptop-uri, placile video sunt sudate de placa de baza.

| jabiilord a răspuns:

Nu, nu merge.
Mai bine cauta un laptop direct cu placa dedicata daca chiar vrei una de genul insa laptop pentru jocuri nu prea e indicat.
Daca vrei laptop pentru orice altceva in afara de jocuri (ultimele tipuri - nu cele web), proiectare autocad sau modificari de filme atunci si o placa video incorporata e OK.
Blog cu tutoriale despre calculatoare: http://www.tutorialepc.ro

| John1973 a răspuns:

Nu poti pune una dedicata http://bit.ly/1r4WEwd

| DemonAlex explică:

Dar am vazut pe net unii care aveau si integrata si dedicata, cum se putea? Ziceau multi ca atunci cand pui cea dedicata ti se anuleaza automat aia integrata...

| DemonAlex explică:

Dar daca are MXM slot, ii pot adauga placa dedicata separatA?