| DraaaagooooS a întrebat:

as vrea sa imi cumpar o placa video. deocamdata am placa video integrata. deci daca cumpar una dedicata ar exista vreo problema in a o pune? adica cum as putea sa o pun?

dau fundoi!

2 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Nu vor fii probleme.Plăcile de bază pe PCI-e v3 sunt compatibile cu toate sloturile plăcilor de bază indiferent de versiuni, cu mențiunea că placa video va fi dowgradata la lățimea bandei de transfer a plăcii de bază pe care va fi montată.De exemplu dacă ai placă de bază PCI-E v2.1 și vei monta placă video pe pci-e v3 placa video va funcționa ca o placă video pe pci-e v2, adică nu va funcționa la capacitatea ei maximă deoarece nu poate magistrala plăcii de bază mai mult, dar nu se simte așa tare downgrade-ul
De pus. dacă nu știi NU te băga.Mai bine într-un service autorizat de calculatoare, deoarece un montaj neconform duce la pierderea garanției(descărcări electrostatice și altele din imprudență sau incompetență(chiar de pare ușor)). Succes

| DraaaagooooS explică (pentru DeyCj):

am placa asta de baza p5vd2 -vm se si vreau sa cumpar placa asta video http://www.pcgarage.ro/......5-128-bit/