| REXX a întrebat:

Vreau sa imi fac un calculator de gameing si nu stiu ce procesor sa imi pun. INTEL sau AMD?

Nu vreau raspunsuri de la copii care nu stiu ce e ala procesor si de asemenea nici comentari gen "Intel se usureaza pe AMD" si invers. Dau funda:*

16 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Deci vrei pc nou. Ce buget ai pentru acest pc? Ce rezolutie are monitorul tau. Da cateva detalii ca sa te pot ajuta cu o configuratie.

| Niiiicu a răspuns:

Salut, alege Intel minim Intel i3, un gtx 650, 6 giga rami si o sursa de 600w + macar 2 colere pentru o racire buna si un hdd de 500giga si cam asta e...

| VyKond a răspuns (pentru Niiiicu):

Dupa parerea mea nu ai nevoie de ventilatoare in carcasa, ci de cooler bun pe procesor si pe placa video. Tot ce fac ventilatoarele alea e sa-ti umple carcasa de praf. Eu n-as recomanda asa ceva.

| Niiiicu a răspuns (pentru VyKond):

Hmm,ele iti racesc componentele, dar acum ramane la aprecierea fiecaruia, eu am 2big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nenea, da-mi un mesaj si imi spui asa, daca vrei sa iti fac un pc de gaming, editari video de sunet si tot felul, programe, programari, autocad/desk s.a.m.d sau doar procesor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bai deci saracul copil sau bunul copil nici nu mai stie ce sa faca, daca ar citit odata post-ul meu ce si cum. dar nicidecum el sta. cand il citesti fa ce ti-am zis.

| Trollerul a răspuns:

Daca vrei pentru gaming, nu pentru gameing, iti recomand AMD, pentru ca AMD este cel mai bun pentru jocuri, si Intel merge bine pe jocuri chiar daca a fost proiectat pentru world, programe si din astea, deci iti recomand un AMD de la x4 in sus, x alea inseama core's, exista pana la x8 dar este foarte scump, daca iti i'ei macar un x4 de 3.00 GHz nu o sa mai ai probleme cu jocurile vreo 10 aniwinking

| sltlp a răspuns (pentru Trollerul):

Se vede ca esti troll. Cum sa tina ma 10 ani. Daca dai 10000 lei pe un pc si tot nu te tine 10 ani.

| Gabi05 a răspuns (pentru sltlp):

Esti singuru rasarit de pe aceasta pagina in materie de it

Oamenilor, amd fx 8320 e un procesor comparabil cu i5 4430 in gaming, dar e mai slab cu 2-3 fps
fx8320 bate i5 in multitasking/randare video

@nicu presupun ca tu ai sursa de 1000w la pc.pt ce recomanzi 600+. 520w de la seasonic ajunge si pentru i5+hd7970.sistemul lui nu consuma 300w

@intheshadow i7 e egal u i5 in gaming.i7 are inglibate tehnologi inutile in gaming, dar care ii cresc pretul substantial
hd7990 e crossfire, jocurile nu sunt optimizate pentru cf.va pierde putete.recomand placi single gpu

@iamthejocker spre cunostintele tale in it gtx650 e mai scumpa si mai prosta ca hd7770.

@vykond fx8320 e comparabil cu i5 4430. apropo 4570 nu e mai bun ca 4430.acei mhz nu se simt. daca vrei pc cumpara

fx8320
hd7870xt with boost
sirtec high power element plus 500w
4gb ram Kingmax
cougar solution black
Toshiba 500gb
ssd ocz vector
asrock de3/u3s3

| iamthejoker a răspuns (pentru Gabi05):

Ce legatura are gtx650 cu ce I-am recomandat eu?
daca gtx660 e mai slaba decat hd7770 inseamna ca traim in lumi diferite...

| Gabi05 a răspuns (pentru iamthejoker):

Scuze nu am vrut sa zic de tine, voiam sa zic de niicuu. oricum i-ai recomandat bine gtx660+fx6300

| VyKond a răspuns (pentru Gabi05):

Sincer sa fiu, chiar daca zice ca procesorul are 8 nuclee de nu stiu cati ghz cu nu stiu cata memorie pe cache, tot nu poti compara acel fx. Du-te si intreaba orice IT-ist cu experienta ca puterea de procesare de la Intel este mult peste amd, si din proprie experienta. Am avut un C2D e4300 de 1.8 ghz si un AMD Athlon X64 4800+, si in orice task mai solicitant Intel sta in 60% load si AMD in 75%. Nu te pacali ca cica are 8 nuclee cu 4ghz, nu asta conteaza ci procesorul in sine si puterea nucleului. Sper sa-ti schimbi opinia.

| Gabi05 a răspuns (pentru VyKond):

Ai dreptate, nu te contrazic doar ca subliniez Amd fx8320 are 8 nuclee, iar Intel core I5 4430 are 4 nuclee
Intel pune accentul pe optimizari pe core, adica 1 core Intel face cat 2 amd in gaming.
Amd pune multe nuclee cu mult cache
Dar daca e sa o luam logic, aplicatiile photoshop/after effect/cad-uri, 3d mark 11, passmark, folosesc mai multe nuclee, deci automat amd castiga in multitasking.
Cat despre gaming, Intel castiga, ca de jocurile stiu abia sa foloseasca 4 coruri correct, va trece mult timp pana se vor optimiza jocurile pentru mai mult de 4 nuclee, iar atunci va fi depasit si fx8320 si i5 4430, vor mai aparea 2-3 socketuri pana atunci
Cat despre situatia ta, posibil dar nu deschideai un 3d mark 11 sau ceva optimizat pe mai multe coruri
Citeste review-ul baietilor de la lab501 despre amd fx8320 vs i5 4430.

Iti dau mai jos 2 comparatii sa vezi.
http://anandtech.com/bench/product/698?vs=837

http://cpuboss.com/cpus/Intel-Core-i5-4430-vs-AMD-FX-8320

In gaming normal ca Intel bate, dar nu in multitasking

Sper sa nu imi sari in cap, ca imi sustin idea ca amd bate in multitasking i5

| VyKond a răspuns:

Din punctul meu de vedere, puterea de procesare a procesoarelor Intel este mult peste AMD, asa ca iti recomand, dar cum vezi si preturile sunt pe masura. Poti alege si un AMD FX 8300 si cred ca mergi pe el, dar daca te mai gandesti te poti uita peste i5 4570 sau 3470.Chiar daca au 4 nuclee, puterea lor e cat 3 sau 4 de la acel AMD, insa acum tu decizi pe buzunarul tau.
Bafta!

| InTheShadow a răspuns:

Depinde de placa ta de baza ce suporta
Dar eu ti-as recomanda:
Intel i7 QuadCore
Asus Ati Radeon HD7990, 6144MB, DDR5, 2 x 384bit, DVI, PCI-E
Placa de baza:
AsRock Z87 Extreme4 (e extrem de buna si la pret bun)
Dai funda?

| iamthejoker a răspuns:

Depinde de buget...
iti recomand placa video Gigabyte GeForce GTX 660 OC WindForce 2X 2GB DDR5 192-bit si AMD FX-6300 3.5GHz (datorita pretului mic)