| Genesis29 a întrebat:

Vreau sa imi fac un nou PC pentru gaming(mid-budget) si nu stiu ce placa video sa aleg intre http://www.pcgarage.ro/......5-128-bit/ si http://www.pcgarage.ro/......5-128-bit/
Multumesc anticipat celui care imi raspunde, daca e posibil si cu un argument!

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Dacă vrei o rezoluţie IMPECABILĂ ( rezoluţie maximă 4096x3112 pixeli ) atunci alegi : Sapphire Radeon HD7770 GHz Edition OC 1GB DDR5 128-bit.

Cealaltă are rezoluţie slabă, dar are alte avantaje : cipset mai nou ( deci, teoretic, şi mai performant ), Suport OpenGL 4.3, frecvenţă memorie efectivă mai mare ( 5400 MHz ), etc.

Deci, în afara rezoluţiei, aş zice că Gainward GeForce GTX 650 Ti 1GB DDR5 128-bit este mai performantă ( părerea mea ).

3 răspunsuri:
| Genesis29 explică:

Restul componentelor sunt:
-Carcasa AKASA Freedom Xone
-Placa de baza MSI 870S-C45 (FX), socket AM3
-Memorie Corsair Value Select 8GB DDR3 1333MHz CL9
-Procesor AMD Phenom II X4 965 Black Edition 3. 40GHz skt AM3
-Sursa Sirtec - High Power Element PLUS 500W
-Hard disk Western Digital 500GB SATA-III 7200rpm 16MB Caviar Blue KX
-si inca un fan de 120mm pentru ca am auzit ca acea carcasa are nevoie de inca putin cooling

| IulianP a răspuns:

In banii astia mergi pe GTX 650 Ti pentru ca este mai performanta. GTX-ul se situeaza intre HD 7770 si HD 7850 ca performanta.
Si care ar fi restul componentelor alese?

| AdrianoB a răspuns:

Eu iti recomand prima placa, adica Gainward GeForce GTX 650 Ti 1GB DDR5 128-bit. Este de la nVidia si eu am placa video de la nVidia si sunt de parere ca sunt cele mai bune placi video de pe piata. Plus ca tot timpul ofera drivere pentru a fi compatibila cu toate jocurile ce apar la zi.

Alte argumente ar fi ca are frecventa de memorie mai mare, are CUDA cores, are Suport OpenGL mai mare ca cealalta, are NVIDIA PhysX technology (o tehnologie nVidia) + NVIDIA 3D Vision ready.
Eu pe asta as cumpara-o.

In mare asa nu e mare diferenta intre ele, dar eu zic ca nVidia e ce trebuie sa cumperi. Sunt excelente placile video de la ei.

bafta!