| Ionut4895 a întrebat:

Vreau sa imi fac un PC din bucati pe la 1200 de lei si vreau sa fie destul de bun sa ruleze si cateva jocuri gen fifa 15-18 in special (precizez ca am deja o carcasa la el si un HDD de 500gb Seagate Barracuda 7200rpm). Cam ce componente ar trebui sa-mi cumpar?

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
9 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Si eu zic aproape la fel.
ia ce a zis xCangur, insa nu cu sursa aceea, ci mai scoate ceva din buzunar pentru un Sirtec de 500 sau mai bine 550-600 W.
Apoi pe viitor poate o sa pui si o placa video dedicata (RX 560, RX 570 sau ce apare in viitor), acum nu prea incape in buget.
O sa poti juca momentan decent Fifa 17 cu grafica integrata in 2200G.

| EusebiuPWN a răspuns:

Salut, intr-adevar varianta lui xCangur e cea mai potrivita, insa incearca sa mai adaugi 50 de lei si sa iei ramii astea, https://www.pcgarage.ro/......annel-kit/
Conteaza foarte mult sa fie dual channel(doua module) si la o frecventa cat mai mare, asta pentru ca o sa stai pe integrata.
In anumite situatii, castigi chiar fps-uri duble.
Uita-te aici: https://www.youtube.com/watch?v=a-WMpcTVykc
Skip la: 1:45, 2:30, 3:10. Te poti uita si la restul videoclipului.
Castigi multe fps-uri pentru ca grafica integrata se foloseste de memoria ram, pe care o transforma in memorie video. Asa dar, cu cat memoria ram e mai de "calitate" cu atat o sa ai mai multe fps-uri. Ce ti-am recomandat mai sus ar fi un best buy in raport frecventa/pret si sa fie si dual channel. Mai bine mai pui acum 50 de lei decat sa te chinui cu el. Apropo, sa nu uiti sa aloci graficii integrate 2 gb de ram, o poti face din bios, fiind maximul. Adica tu o sa ramai doar cu 6 gb, de 2 gb o sa se foloseasca integrata, bineinteles poti sa setezi si mai putin, insa pierzi multe fps-uri. Stai linistit, 6 de ram sunt suficienti. Eu cu g4560 si 1050 8 gb de ram 2400mhz, nu imi foloseste 6 gb nici in gta 5 cu setarile pe medium.

| NLS a răspuns (pentru EusebiuPWN):

Exact. 6 si 2 ajunge. Nu cred ca stiu placile, dar ideal ar fi sa poti aloca 3.
Treaba cu FPS-uri duble da-mi voie sa n-o cred. Oricum nu am procesor de genul ala sa pot testa pe viu.

| EusebiuPWN a răspuns (pentru NLS):

Pai toate testele pe care le-am gasit cu procesorul asta sau cu ryzen 5 2400g au aceleasi rezultate, intr-un fel are logica pentru ca folosesti memoria ramilor. In schimb cu o placa video dedicata nu mai e cazul.
Din pacate poti doar 2 gb de ram sa aloci integratei.

| EusebiuPWN a răspuns:

Inca un lucru important, placa de baza de mai sus are o singura iesire video, mai exact Dvi. Ce intrari video are monitorul tau?

| Ionut4895 explică (pentru EusebiuPWN):

Din cate vad are 2, DVI D si D SUB.

| EusebiuPWN a răspuns (pentru Ionut4895):

Daca ai DVI la monitor, n-o sa ai probleme. Daca ai si cablu DVI nu mai sta pe ganduri, fa un efort si ia memoriile pe care ti le-am recomandat si da-i bataie, se pot schimba preturile/ca piesele sa iasa din stoc in orice moment.