| alexxchi96 a întrebat:

Vreau sa îmi instalez în curte 3 camere video, cine ma ajuta cu câteva exemple care ar fi de folos as prefera sa imi răspundă cineva care folosește deja. Dau funda

4 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

La ce a spus Bula adaug o prevedere legala: nu ai voie sa inregistrezi imagini de pe domeniul public. Pentru asta trebuiesc aprobari speciale.

Bula
| Bula a răspuns:

Daca doresti supraveghere antifrauda, cu recunoasterea cat mai buna a infractorului, atunci:
1. Plaseaza camerele astfel incat sa nu fie vizibile.
2. Monteaza camere false astfel incat infractorul cand se uita la ele sa-si arate fata direct spre camerele adevarate (dar ascunse).
3. Foloseste camere cu rezolutie cat mai mare: de la distanta de 20m sa se poata recunoaste usor fata unui individ.
4. Foloseste camera cu iluminare infrarosu pana la minim 25-30m.
5. Inregistreaza doar atunci cand camera sesizeaza miscare, dar sa nu se declanseze de la o pisica sau o pasare, care trece (acest reglaj este faza ceea mai grea din instalare).
6. Testeaza sistemul de mai multe ori, atat ziua, cat si noaptea.

| Brizbriz a răspuns (pentru Bula):

Da, si...
-folseste, de preferat IP camera, asta inseamna ca trebuie numai sa alimentezi camera, nu trebuie sa tragi si fir de date, iar recorderul ar putea fi un NAS de gen Synology, in loc sa cumperi scule dedicate care nu folosesc la nimic altceva

- CEL MAI IMPORTANT LUCRU LA UN SISTEM DE SUPRAVEGHERE:

ORICE AR FI, PROTEJEAZA RECOREDERUL

adica baga-l intr-un seif, pune-l off-site (si sa inregistreze prin internet), eventual amandoua, altfel, vin hotii, sunt filmati binemercic, dupa care pleaca, cu recorderul si se numeste ca ai aruncat cu banii de pomana in supravegherea video

- cel mai important aspect al supravegherii video dpdv legal... camerele TREBUIE sa fie omologate, nu, nu stiu ce inseamna asta, decat ca ar trebui sa iti gasesti firma cu licenta oficiala in supraveghere, altfel, imaginile folosesc NUMAI la politie ca idee informativa, dpdv legal nu sunt admise ca dovezi... DELOC

| Bula a răspuns (pentru Brizbriz):

"omologate" se refera la camere care inregistreazi in format "RAW", necomprimat.
Recordere sunt si de marimea unui pachet de tigari si se pot ascunde asemanator camerelor, in locuri nebanuite de hoti.
Inregistrarile se pot face si in camera, pe un card de memorie (ca la camere de masina), dar si la terminal.
Fiecare sistem de supraveghere se concepe individual, tocmai pentru a avea rezultate cat mai bune si siguranta maxima.