| sakon a întrebat:

Vreau sa imi reinstalez windowsul...asta presupune ca tot ce am in pc va fi sters? in caz ca nu imi va sterge tot de pe pc, ce ar trebui sa fac (vreau sa il "curat" complet) ca sa sterg tot? sa imi instalez intai windowsul si apoi sa formatez hardul? care ar fi o ordine a pasilor(daca puteti, intrati in detalii).

2 răspunsuri:
| dannyel86 a răspuns:

Daca ai o singura partitie C, instalarea corecta presupune ca vei pierde toate informatiile de pe hard. Daca ai mai multe partitii, doar C trebuie stearsa, recreata si formatata in timpul instalarii sistemului de operare, celelalte partitii ramanand intacte. Daca pe C se afla informatii importante care merita pastrate, le poti transfera pe o alta partitie, sau in lipsa acesteia, pui datele pe stick, cd, dvd, dupa caz.
Ca sa stergi complet hardul si sa fie lipsit de erori si virusi, se recomanda, ca in timpul instalarii, in momentul in care te intreaba unde sa pui Windows-ul, sa stergi fiecare partitie si sa le creezi din nou. Selectezi dimensiunea fiecaruia, iar prima care va aparea va fi C (pe care pui sistemul de operare), apoi D, E, in functie de cate vrei sa faci. Inainte de reinstalare, noteaza-ti dimensiunile fiecarei partitii, pentru a-ti fi mai usor sa le reconstruiesti, in cazul in care nu vrei sa faci alte modificari. Sau, mai simplu. Le stergi si le reconstruiesti pe rand, pentru ca dimensiunea lor sa se pastreze automat. Stergi C, apoi o reconstruiesti, stergi D, apoi o faci din nou si tot asa. Daca ai o singura partitie C, o stergi si o pui la loc, avand intreaga capacitate a hardului.

| cutbdnusjsdgs a răspuns:

Stergi toate partitiile si apoi faci altele cand instalezi windows-ul