| DexTer a întrebat:

-Vreau sa imi reinstalez windowsul dar nu imi mai ia CD
-CD-ul cu windows l-am mai folosit si mergea dar acum nu il mai ia calculatorul...
-CD este bootabil

HELP!

5 răspunsuri:
| asko a răspuns:

Din bios setezi ordinea de boot, de obicei incepe cu hdd, tu ai windows instalat pe hdd si porneste ala, trebuie sa schimbi ordinea asta si sa pui cd-rom/dvd-rom primul, daca cd-ul e bun va merge, sa schimbi ordinea asta apasa delete sau alt buton sa intri in bios

kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Trebuie sa setezi din BIOS sa-ti booteze prima data de pe cd/dvd.

| DoomNEzeu a răspuns:

Sau se poate sa fie putin zgariat...

| eewan a răspuns:

Intra in bios si acolo trebuie sa alegi sa til ia.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te-ai gândit și la varianta unei unități optice defecte? Sub Windows îți citește CD-ul? Dacă da, atunci problema este la ordinea de boot, ce se poate schimba din BIOS. Pune unitatea CD-ROM ca primul dispozitiv de pe care PC-ul ar trebui sa boot-eze.