| achimandrei83 a întrebat:

Vreau sa improvizez o baterie din mai multi acumulatori pentru un laptop, bateria originala e de 14, 8 v, si as pune in serie ca sa-mi iasa acel voltaj, dar nu stiu cum sa pun la mufa de la laptop ca sa se aprinda, cine ma poate ajuta i-as ramane recunoscator

4 răspunsuri:
| Azµre a răspuns:

Nu e o idee bună...

| Gabitech a răspuns:

Salut, inainte de a incerca sa faci asta asculta sfatul celui de mai jos (nu e o idee buna). trebuie sa ai cateva notiuni de fizica de electrica de voltaj de amperaj. de aceea o baterie de 12 volti e inofensiva fata de o baterie de masina de 12 volti. (amperaj diferit) tu sigur nu o sa obtii aceiasi parametri ca pentru bateria de laptop. Bateriile de laptop au in ele niste celule, sunt catalogate pe mai multe feluri, nu poti tu sa inseriezi niste acumulatori de camera foto sa pui...24-27 + o mufa si sa mearga ..crede-ma pe cuvant..lasa-l asa cum e pentru ca o sa-ti para rau dupa happy salut

| achimandrei83 explică:

Pai bateriile mele merg de le laptop numai ca mufa e de vina si nu stiu cum sa gasesc plusu si minusul, sunt multe lamele si nu am cum sa le masor ca imi dau seama