| anonimus12345 a întrebat:

Vreau sa-mi cumpar un laptop dar nu pot sa ma decid intre 2 variante. Poate imi puteti recomada altceva sau sa ma ajutati sa aleg, cei care aveti cunostinte in domeniu.

Este vorba despre : Sony VAIO http://www.flanco.ro/......white.html
sau Acer Aspire http://www.emag.ro/......EVXKKBBBM/

Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

Depinde ce bani ai sau vrei sa cheltui si apoi ce vrei sa faci cu acel laptop.Asta tine de tine.Dar intre Sony si Acer eu as alege Sony pentru ca este mai bun nu doar de brabd este vorba.Asta referitor la brand.Acum depinde ce faci cu el cati bani poti baga il alegi pe cel care are proprietati mai bune.In general trebuie sa te uiti la procesor si la placa grafica.Nu trebuie sa te intereseze prea mult unitatile de memorie sau de stocare adica hard sau dvd burner sau blue ray bla bla.Ce conteaza este procesorul si viodeo pentru ca pe astea nu le vei mai putea schimba(upgrade)Restu se pot schimba pe parcurs fara probleme. Daca ai de ales intre cele afisate de tine aici atunci ai asa:Sony cu procesor Intel i3 de generatia a 3a care este dual core si o viteza de 2, 4 Ghz, cu o placa grafica de 1Ghz si cred ca are un hard disc drive de 500 si o memorie de 4G.ACER are un procesor i5 dual core de 1, 7 Ghz, o placa video tto de 1G si are un solid state de 20 de G si o memorie de 6 G.Acum ce are unu si ce n-are altu.ACER are un procesor ceva mai sus dar viteza nu este prea mare si mai are un solid state care in curand va inlocui toate hardurile cu disc insa este de foarte mica capacitate.Si mai are 2 G de memorie mai mult decat SONY. Facand asa un calcul cred ca amandoua se situiaza cam pe acolo ca performante.Acum nu stiu la cost ce diferente sant.Eu personal daca ar fi sa aleg intre cele doua as alege SONY.Stiu poate ca Acer arata ceva mai bine ca desing dar Sony este mai rezistent si mai bine facut ca masina ca functionalitate.Mai depinde si ce screen au cele doua.Eu te as sfatui sa iei All in one asta daca stai acasa. Daca vrei laptop sa mergi cu el stiu si eu pe unde atunci ia laptop.Altceva ce pot sa spun e ca dupa o vreme de cateva luni este de preferat sa razi tot indiferent ce o sa cumperi si sa instalezi windows iar nou fresh.Nu ma intreba de ce o sa vezi tu singur.Am uita Sony se pare ca vine cu wind8 iar Acer cu wind7.Dar asta cred conteaza mai putin pentru tine deorece poti lua wind de pe net moca.Eu zic SONY.Mai cere si parerea altora nu te grabi.Eu nu sant in RO si pentru mine laptopurile sant ca niste jucarii am avut zeci de toate neamurile si pe aici pe unde sant cele mai bine vazute sant Sony apoi HP, Lenovo, Dell....bafta si numai bine.

3 răspunsuri:
| CataC a răspuns:

Salut anonimule
Fii atent, in fix 11 zile e BlackFriday si se reduc zeci de laptopuri. Si eMAG, si evomag, si altex si flanco, si inca se mai anunta.
Sfatul meu ar fi sa ai rabdare inca 10 zile si ori castigi cateva milioane bune ori iti iei ceva mai bun care'n greneral e 30 si'un pic.
http://blackfriday.eu daca vrei lista completa de magazinecu o zi-doua inainte.
Bafta
Daca eti grabit lasa un reply cu "Raspunde" de sub raspunsul meu si iti aleg unul imediat, dar nu dintre cele doua
Poti lua ceva mai bun in aceeasi bani, ale tale au ecran de 14 inch si e cam micut :)

| John1973 a răspuns:

Acesta este foarte bun http://bit.ly/1C6jpnp

| uidualc123 a răspuns:

Daca iti iei Sony vaio ia-ti modelul ast
a pcg-71811m. asta il am eu si se descurca foarte bine.ala am vrut eu si nu e bun