| Roliii a întrebat:

Vreau sa-mi cumpar un laptop dar nu sunt sigur de procesor,vad procesoare cu denumirelile celeron,pentium, i3, 5,7, amd ryzen 3, 5, 7, etc.dar nu sunt sigur care dintre ele sunt mai bune, vad ca procesoarele vechi au mai multi GHz decat cele noi, ma insel? Si plus de asta nu le am nici cu grafica? Ma puteti sfatui intr-un fel sa-mi iau ceva bun, fara sa am probleme de lag.
PS:Mi-am luat un HP cu Intel i3 in 2015 Intel Hd Graphics 5500 si am avut lag din prima zi si era nou, nu mai vreau asta

8 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Depinde ce vrei să faci cu laptopul.Pentru net şi office e suficient şi un procesor mai slăbuț cum e un i3 de exemplu.

| sierra1 a răspuns:

Câti bani vrei să cheltuiești?

| Roliii explică (pentru sierra1):

In jur de 2500

| scumbagnascar a răspuns (pentru Roliii):

La 2500 procesor un amd ryzen 5 1600 3. 2GHz si placa video un radeon rx 5500 xt 4GB gddr6

| sierra1 a răspuns:

Joacă-te puțin cu ce e aici:

https://hbcomputers.ro/sistem/configure/282/

| NLS a răspuns:

Celeron si Pentium sunt de evitat din tabara Intel daca doresti performanta.
i3 sunt gama de jos, preferabil ar fi sa te uiti direct la i5.

Intr-adevar, frecventele sunt mai mici in zilele noastre, dar s-au inmultit nucleele.
Problema e ca nu te ajuta 12 nuclee in jocuri, daca au frecventa de baza 1, 6GHz.

E mai bun un procesor cu 4 nuclee la frecventa de 2, 8GHz.

O sa mai vezi inca o frecventa langa cea de baza la aproape toate procesoarele mai moderne.
Aceea e frecventa de boost, procesorul, desi functioneaza in mod normal la frecventa de baza, poate cand e nevoie sa atinga si frecvente mai mari, pana la frecventa de boost.
Insa in tabara Intel asta nu functioneaza chiar ideal, nu poate lucra mult timp la acea frecventa, caci se incalzesc mult prea tare, scade si creste alternativ la intervale foarte scurte de timp.

Procesoarele AMD pot atinge frecventa de boot pentru intervale mai mari de timp, sunt ceva mai eficiente.
Insa doar incepand cu seria 3000... si mai noua seria 5000. (adica procesoare de laptop precum Ryzen5 3550H, ....etc)

Atat la Intel, cat si la AMd, daca doresti putere mare de procesare, e bine sa eviti procesoarele care au U in denumire.
Acelea sunt create pentru eficienta si portabilitate, nu pentru performanta. (La Intel, mai exista in afara de U, si Y, care sunt si mai slabe... sau T, destul de slabe si ele, dar T nu sunt pentru laptop, ci pentru Desktop).

Ai avut lag, pentru ca probabil ai incecat sa te joci pe el.
HD5000 e o placa video (cchipset video, mai exact
) integrata in procesor, nu e destinata jocurilor, nu are putere de calcul mare.
Pentru jocuri, exista placi video dedicate, de la nVidia, sau de la AMD (fostul ATI Radeon, mai nou AMD Radeon...)

In alta ordine de idei, daca doresti performatnta, un PC e MULT mai indicat. Un PC e mult mai usor de racit (intr-un laptop componentele sunt foarte inghesuite, intr-o unitate de PC e loc berechet), de curatat, sau de upgradat.

DAR totul e dictat de bugetul de care dispui, si de destinatia pe care o doresti: gaming, office, alte programe specializate (de proiectare, de modelare, editare video...)

| NLS a răspuns:

Te-ai trezit cam tarziu.
Datorita nebuniei cu scoala si munca online, tot ce (mai) gasesti in magazinele online sub 2500 RON, nu merita cumparat.

In nici un caz daca doresti jocuri, caci n-au placa video dedicata.

Pentru office, internet si filme, merg.
Daca doresti si jocuri, e mai indicat, mai eficient (si mai ieftin) sa iti faci un sistem.
In ziua de azi formatul microATX sau chiar miniITX sunt destul de la moda.

Am facut de curand un sistem pentru un vecin in carcasa asta.
https://www.aqirys.com/product/bellatrix

E incredibil de mica (si de usoara).
Eu am folosit pentru sistemul facut si componene SH.
La fel poti face tu, pentru a aloca buget pentru altele mai importante (procesor, placa de baza, video...).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ia ryzen 5 sau Intel peste 9000