| Incapatanatul11 a întrebat:

Vreau sa-mi fac sucuri cat mai naturale din fructe, m-am saturat sa le mananc doar asa crude. Problema e ca nu stiu ce aparat m-ar ajuta mai mult, robot de bucatarie, blender, storcator? etc cu care obtin cel mai sanatos suc, inclusiv cu pulpa? va multumesc.

Răspuns Câştigător
| Poinsettia a răspuns:

Robotul de bucatarie e folosit mai mult la prepararea mancarurilor, de genul tocat, mixat sau pasat. Deci pentru fructe nu e prea bun.
Blender-ul zdrobeste pulpa marunt dar pastreaza si sucul si cele doua sunt amestecate pana la urma.
Storcatorul separa pulpa de suc.
Concluzia: Blender-ul e alegerea care iti pastreaza si sucul si pulpa la un loc. happy

5 răspunsuri:
| pepe a răspuns:

Eu am un storcător şi sunt foarte mulţumit de el.

aqualuna
| aqualuna a răspuns:

Storcătoarele separă (mai mult sau mai puţin, depinde cât sunt de eficiente)sucul de pulpă, în blender ori în chopper se pun fructe împreună cu un lichid(apă, lapte, iaurt) şi se obţine un fel de shake, avantajul-nu se pierde nimic din fructul respectiv.Eu îl prefer, în plus se spală mai repede decât un storcător de fructe cu toate componentele lui.Bineînţeles, poţi opta pentru un robot care le are pe toate şi atunci ai rezolvat problema...

| Ralucarrie a răspuns:

Eu de obicei imi fac cu storcator dar dk vrei cu pulpa cred ca iti trebuie...blenderbig grin

| laalaa a răspuns:

Storcator

| miry12 a răspuns:

Uita-te la reclamele toop shop, iar acolo vei gasi orice doresti eu iti recomand storcator! bafta!