| vlad700 a întrebat:

Vreau Sa-mi Iau Un Calculator Si Un Monitor,problema e ca dau deja mult pe calculator si nu prea mai am bani de super-monitoare,dar am vazut ca alea ieftine n-au boxe incluse, trebuie sa cumpar eu boxe ca sa se auda?
FUNDA!

Răspuns Câştigător
| SpecialistIT a răspuns:

Sper ca glumesti cu chestia asta... E un sistem foarte-foarte prost, cu componente extrem de gresit alese si cu o performanta in gaming...de fapt, nu are nici o performanta in gaming.
Deci, din ce in inteleg, ai aproximativ 2550-2600 lei, corect?
In acest caz, uite recomandarea mea: http://www.mediadot.ro/wishlist/29387/
Ce ti-am pus aici? Pai in primul' rand un procesor cu 6 nuclee, six-core, cu frecventa foarte mare, foarte performant si o placa de baza care sa-l stapaneasca. Ti-am pus 8GB ram ce functioneaza la 1.5v si doar cl9. Ti-am pus un super hdd, de generatie noua cu cap de citire imbunatit si platan de 1TB. Ti-am pus un monitor cu panel AMVA de calitate, ce ofera culori vii si frumoase, unghiuri de vizualizari largi, probabil de departe cel mai bun monitor de buget redus. Iar piesa de rezistenta este placa video, una exceptionala, cu care te vei putea absolut orice.
Daca, totusi, 2600 ti se pare prea mult, te poti multumi si cu un HD 7790, care este o placa video cel putin buna: http://www.mediadot.ro/......-overclock - si ramai cu suficient de multi bani.
De asemenea, daca nu ai timp sau pur si simplu nu te pricepi asa bine la piese, la MediaDOT ai ansamblare GRATUIT.
Tot GRATIS ti se ofera si update la placa de baza daca doresti, lucru pe care ti-l recomand.

Ma bucur ca am putut sa te ajut si mai ales sa-ti arat ce greseala URIASA urma sa faci cu aceea configuratie. Sa te bucuri si tu de configuratie.
Daca te mai pot ajuta cu ceva, orice, te rog, nu ezita sa ma cauti.

Bafta si multa sanatate!

32 răspunsuri:
| Gas a răspuns:

Da,trebuie sa cumperi boxe sau o pereche de casti. Daca iti iei boxe/casti incearca sa te feresti de cele de la serioux. happy

| onasis1961 a răspuns:

Tu ce crezi, daca nu exista difuzoare, la ce ai putea asculta.Cauta ceva boxe second.

| SpecialistIT a răspuns:

Salut.

Poti te rog sa-mi spui ce buget MAXIM ai pentru calculator si monitor? Ce vrei sa faci cu PC-ul? Vei face OC la procesor? Monitorul cat de mare/mic sa fie?
Doresc sa te ajut sa-ti alegi cele mai bune componente in banii de care dispui, daca evident si tu doresti ajutor.

Bafta multa!

| vlad700 explică (pentru SpecialistIT):

Pai vreau sa-mi iau de pe eMAG un serioux extreme v9b(http://www.emag.ro/......4YNKBBBM/)
si un monitor Samsung de 380 lei, cu tot cu windows face 30 de milioane.
Dar e ok ca am casti:D

| vlad700 explică (pentru SpecialistIT):

In primul rand vreau sa-ti multumesc ca iti dai atat interesul,oferta mi se pare super,o sa iau de la ei si windows, tastatura si mouse, ar am o MARE intrebare:daca dau comanda la tot cum fac sa imi asambleze direct PC-ul? Se specifica in comanda?
Si daca-l iau de la showroom(apropo, unde e?) mi-l da direct asamblat?
Oricum multumesc mult, m-ai ajutat sa gasesc un PC de 2 ori mai bun la acelasi pret.A, si daca ai uita-te si tu daca astea sunt ok:
http://www.mediadot.ro/......bit-romana
http://www.mediadot.ro/......us-km-110x

| SpecialistIT a răspuns (pentru vlad700):

Da, sunt ok. Poti sa te uiti si la Windows 8, daca se incadreaza in buget. O sa ii faca Microsoft in cateva luni un update si o sa devina foarte puternic, foarte misto.
Cand dai comanda pe MediaDOT, dupa lansarea ei, o sa te sune cineva de la ei sa confirmi comanda. Acelei persoane care te suna ii specifici ca doresti ansamblarea sistemului si sa-l ridici de la showroom.
Simplu si usor.
Sincer, chiar ma bucur ca am putut sa te ajut.
Despre magazin, uite date de contact: http://www.mediadot.ro/contact

| vlad700 explică (pentru SpecialistIT):

A,si inca o problema, in carcasa floston winner e si o placa de sunet si restul, ca eu n-am vazut in oferta pe care mi-ai trimis-o

| SpecialistIT a răspuns (pentru vlad700):

Nu inteleg intrebarea. happy Placa de baza are deja o placa de sunet foarte ok inclusa. Iar monitorul pe care ti l-am ales, pe langa faptul ca are panel AMVA de foarte-foarte buna calitate, probabil cel mai bun din bugetul sau, are si boxe incluse.

| vlad700 explică (pentru SpecialistIT):

A,am inteles, dar usb-urile sunt pe carcasa, nu? si sunt 2.0 sau 3.0?

| SpecialistIT a răspuns (pentru vlad700):

Oricum nu sunt diferente intre ele si sunt perfect compatibile. Adica merge sa pui stick 3.0 pe port 2.0 sau stick 2.0 pe port 3.0. big grin

| vlad700 explică (pentru SpecialistIT):

Dar sunt incluse usb-urile, nu?

| SpecialistIT a răspuns (pentru vlad700):

Da!
Sa stapanesti cu placere PC-ul si sa-mi spui si mie cum a fost experienta cu MediaDOT.

| vlad700 explică (pentru SpecialistIT):

Sal,tot eu sunt, as vrea sa te intreb daca wishlistul pe care l-am facut e ok.Si daca carcasa nu e ok, te rog sa-mi recomanzi alta, numai sa arate misto si sa aiba 450 W, care mi-e arhisuficient(pana in 110 lei)
P.S:aia de la floston arata cam banal happy

| SpecialistIT a răspuns (pentru vlad700):

PF, arata foarte bine, sincer, serios. Poti incerca Segotep C1R, care vine cu 2 ventilatoare de 120mm.
Ma bucur omule ca am putut sa te ajut.

| vlad700 explică (pentru SpecialistIT):

Dar,pe care ar fi mai ok s-o iau:
http://www.mediadot.ro/carcase/carcasa-delux-mz405
sau http://www.mediadot.ro/carcase/carcasa-delux-mz402
sau http://www.mediadot.ro/carcase/carcasa-delux-mz401
P.S:Ms pentru ca mi-ai zis de carcasa, dar e prea scumpa si in plus nu face parte din oferta mediadot, daca iau un calculator il iau tot de pe mediadot

| vlad700 explică (pentru SpecialistIT):

Da,si eu am gasit-o da e prea scumpa ca trebuie sa-i iau si sursa, zi-mi si mie dintre alea care le-am pus care e mai buna

| vlad700 explică (pentru SpecialistIT):

Nu,nu prea-mi plac, vreau sa iau una din alea 3 de la deluxe, te rog zi-mi si mie care e mai buna

| vlad700 explică (pentru SpecialistIT):

Si oricum vreau cu 4 usb-uri

| SpecialistIT a răspuns (pentru vlad700):

Alege atunci pe care iti place, Delux e...Delux.
Alege oricare iti place.

| vlad700 explică (pentru SpecialistIT):

Sal,am inteles ca CPU-ul:http://www.mediadot.ro/......ox-vishera are frecventa de 3.5 ghz, dar turbo e de 4.1 ghz, asta inseamna ca-i face OC inainte sa mi-l dea ca sa ajunga la 4.1 ghz?

| SpecialistIT a răspuns (pentru vlad700):

Da, e un OC automat.

| vlad700 explică (pentru SpecialistIT):

Dar,am inteles ca CPU-ul n-are coolerul bun, ar fi mai sigur sa-i iau asta:http://www.mediadot.ro/coolere/cooler-spire-coolreef
Daca nu e ok, recomanda-mi si mie unul mai ieftin de 30 lei

| SpecialistIT a răspuns (pentru vlad700):

CPU-ul n-are cooler bun, dar vrei sa pui unul si mai oribil? :)
Primu' mai bun ca ala stoc e asta: http://www.mediadot.ro/coolere/cooler-arcticcooling-accelero-l2-plus
Silentios, rece, super misto.

| vlad700 explică (pentru SpecialistIT):

Merge pe procesor? Io vad ca-i VGA nu CPU laughing)

| SpecialistIT a răspuns (pentru vlad700):

Bine ca mi-ai aratat... Toate arata la fel si eram grabit. Se pare ca intr-adevar graba strica treaba... http://www.mediadot.ro/coolere/cooler-arcticcooling-freezer-11-lp

| vlad700 explică (pentru SpecialistIT):

Deci,daca-l pun in wislist isi dau ei seama ca trebuie sa mi-l ataseze, nu?
Si, cu asta merge sigur pe 4. 1ghz?

| SpecialistIT a răspuns (pentru vlad700):

Sigur ca merge, e un cooler reusit pentru banii lui, poti sa fii sigur ca e ok.
Poti sa le specifici la observatii sau la telefon cu cel care te suna, dar o sa-si dea seama, ca sunt baieti destepti la MediaDOT.

| vlad700 explică (pentru SpecialistIT):

Ok,mersi mult ca te chinui cu mine:)
oricum, mai am doua intrebari:
http://www.mediadot.ro/wishlist/30199/
e reusit wishlistul?
sunt compatibile piesele?

| SpecialistIT a răspuns (pentru vlad700):

Sper ca glumesti cu chestia asta... E un sistem foarte-foarte prost, cu componente extrem de gresit alese si cu o performanta in gaming...de fapt, nu are nici o performanta in gaming.
Deci, din ce in inteleg, ai aproximativ 2550-2600 lei, corect?
In acest caz, uite recomandarea mea: http://www.mediadot.ro/wishlist/29387/
Ce ti-am pus aici? Pai in primul' rand un procesor cu 6 nuclee, six-core, cu frecventa foarte mare, foarte performant si o placa de baza care sa-l stapaneasca. Ti-am pus 8GB ram ce functioneaza la 1.5v si doar cl9. Ti-am pus un super hdd, de generatie noua cu cap de citire imbunatit si platan de 1TB. Ti-am pus un monitor cu panel AMVA de calitate, ce ofera culori vii si frumoase, unghiuri de vizualizari largi, probabil de departe cel mai bun monitor de buget redus. Iar piesa de rezistenta este placa video, una exceptionala, cu care te vei putea absolut orice.
Daca, totusi, 2600 ti se pare prea mult, te poti multumi si cu un HD 7790, care este o placa video cel putin buna: http://www.mediadot.ro/......-overclock - si ramai cu suficient de multi bani.
De asemenea, daca nu ai timp sau pur si simplu nu te pricepi asa bine la piese, la MediaDOT ai ansamblare GRATUIT.
Tot GRATIS ti se ofera si update la placa de baza daca doresti, lucru pe care ti-l recomand.

Ma bucur ca am putut sa te ajut si mai ales sa-ti arat ce greseala URIASA urma sa faci cu aceea configuratie. Sa te bucuri si tu de configuratie.
Daca te mai pot ajuta cu ceva, orice, te rog, nu ezita sa ma cauti.

Bafta si multa sanatate!

| andreyna a răspuns:

Normal ca da. Doar ce credeai ca se aude asa din monitor laughing. Ei bine ia-ti si u niste boxe ca lumea dar nici cele mai scumpe...si vezi u e alegerea ta..Bafta laughing