| RedBloodyZz a întrebat:

vreau sa-mi cumpar niste boxe super bune sa se auda basul foarte tare si sa fie de calitate ieftine

Răspuns Câştigător
| Utilizator1234 a răspuns:

Boxe "ieftine si super bune". Eu n-am gasit combinatia asta pana acum. In fine, spune la ce le folosesti si ce buget ai.

| RedBloodyZz explică (pentru Utilizator1234):

Muzica, filme si tot asa, nu am un buget anume dar depaseste oricum 200 eur.

| Utilizator1234 a răspuns (pentru RedBloodyZz):

Eu iti recomand sa-mi spui care e bugetul aproximativ, ca daca depaseste 200 EUR, eu nu stiu cu cat il poate depasi si pot arunca numai boxe pasive care il depasesc cu cateva zerouri. In afara de asta, sisteme "bune la toate" care sa redea si surround in filme, si efecte in jocuri, si sunet bun in muzica, nu prea exista. Pentru muzica sunt preferate sistemele 2.0, eventual 2.1 daca esti bass-head. Penru filme, daca vrei neaparat surround, evident 5.1; daca n-ai nevoie de surround, 2.1 sunt decente pentru redarea efectelor; 2.0 sunt la fel de decente pentru filme pentru ca redau cel mai bine vocea si plaseaza cel mai bine centrul actiunii. Sa-ti spun si tie de ce 5.1 nu-s bune pentru muzica? Muzica e inregistrata stereo in 90-95 % din cazuri, deci va fi redata la fel, fie ca ai tu 5/6 sau 100 de sateliti in camera. Mai mult, in cazul tuturor sistemelor multimedia (pentru PC) cand platesti pentru un un sistem 5.1, platesti pentru efectiv 6 incinte, in concluzie pretul per incinta e mult mai mic decat in cazul unui sistem 2.1/2.0 in aceeasi categorie de pret - asta ca sa stii la ce calitate sa te astepti sa primesti pentru pretul pe care il platesti.

Acum ca presupun ca ai inteles ce fac diferitele tipuri de sisteme, decide care sistem se potriveste mai bine nevoilor tale. Apoi spune-mi daca ai placa de sunet dedicata si care e bugetul maxim.

| RedBloodyZz explică (pentru Utilizator1234):

Nu stiu daca e dedicata si nici cum so aflu... am in jur de 1000lei 10 milioane.

| Utilizator1234 a răspuns (pentru RedBloodyZz):

Cel mai probabil nu ai placa audio dedicata. Daca nu-mi spui la ce tip de sistem ai de gand sa te decizi, iti alegi singur din urmatoarele sau bineinteles altele pe care le stii tu.

5.1: http://www.cel.ro/boxe/boxe-edifier-c6xd-l/
2.1: http://www.cel.ro/boxe/boxe-edifier-s530d-black-l/
2.0 http://www.itgalaxy.ro/boxe/microlab/solo-7c-new-52104/

placa sunet 2.0/2.1: http://www.cel.ro/placi-de-sunet/placa-de-sunet-asus-xonar-u3-usb-l/
Placa sunet 5.1/7.1: http://www.cel.ro/......onar-ds-l/

| RedBloodyZz explică (pentru Utilizator1234):

De ce trebuie neaparat placa sunet eu am laptop.

| Utilizator1234 a răspuns (pentru RedBloodyZz):

Pentru ca toate placile de sunet integrate fie pe laptop, fie pe desktop PC sunt foarte proaste. Iar atunci cand o placa de sunet proasta da semnal la un sistem audio decent, sunetul va cu mult sub asteptari. In plus, pentru sistemele 5.1 ai nevoie de placi de sunet 5.1/7.1 pentru a le folosi la ceea ce sunt concepute si anume filme in DTS pentru efecte surround. Nu trebuie neaparat placa de sunet in niciun caz, dar aproape orice sistem audio va suna mult mai prost pe o integrata decat pe o dedicata.

| RedBloodyZz explică (pentru Utilizator1234):

Si cum pot vedea ce placa de sunet am?

| Utilizator1234 a răspuns (pentru RedBloodyZz):

Daca ai laptop si n-ai placa de sunet externa pe usb zic eu ca-i evident ca-i integrata. Daca ai desktop, downloadezi si instalezi everest.

| Utilizator1234 a răspuns (pentru RedBloodyZz):

Mi-ai lasat mesaj, insa tu nu poti primi mesaje deci trebuie sa-ti raspund aici.

Sincer n-am nici cea mai mica idee despre ce e vorba. N-am mai avut sisteme 5.1 de cand eram pustan si eram paralel cu domeniul asta. Am schimbat 2 setup-uri de cand am cont pe site-ul asta dar ambele au fost formate din amp si 2 incinte pasive. In fine, da-mi link cu raspunsul poate imi dau seama despre ce e vorba.

| RedBloodyZz explică (pentru Utilizator1234):

Nu mai stiu dar i-ai scris cuiva era vorba tot de boxe doar ca ai zis ca tu asculti cu vecinii tai si sunt invidiosi unii si ca ai 12 boxe.Iti amintesti?

| Utilizator1234 a răspuns (pentru RedBloodyZz):

Da, amuzanta chestie, am gasit raspunsul acela. E amuzant pentru ca e cat se poate de evident ca eram sarcastic si practic imi bateam joc de cei care isi iau sisteme multicanal doar pentru simplul fapt ca au mai multe incinte. In acelasi timp imi bateam joc si de cei care isi cumpara sisteme cu cat mai multi W in specificatii pentru faptul ca au impresia ca alea "se aud mai tare" si vor sa se ia la intrecere cu vecinii lor cand dau "bubuiala la maxim". Poate ca sarcasmul in medii virtuale e greu de depistat asa ca sa lamurim cateva chestii: nu am si nici nu voi avea vreodata sisteme 5.1; cand vine vorba de muzica, cine isi cumpara 5.1 e probabil idiot sau prostit de marketing; reproducerea cat mai muzicala si corecta a sunetului poate fi considerat hobby-ul meu; nu suport cutiile reproducatoare de zgomote ca Serioux, Logtech, s.a.m.d.

| RedBloodyZz explică (pentru Utilizator1234):

Si din asta rezulta ca genius nu sunt bune? sistemele 5.1? pe mine mai mult ma int de muzica.

| Utilizator1234 a răspuns (pentru RedBloodyZz):

Ti-am explicat si anterior de ce un 5.1 este inutil pentru muzica. Reiau exact paragraful acela: "Pentru muzica sunt preferate sistemele 2.0, eventual 2.1 daca esti bass-head. Penru filme, daca vrei neaparat surround, evident 5.1; daca n-ai nevoie de surround, 2.1 sunt decente pentru redarea efectelor; 2.0 sunt la fel de decente pentru filme pentru ca redau cel mai bine vocea si plaseaza cel mai bine centrul actiunii. Sa-ti spun si tie de ce 5.1 nu-s bune pentru muzica? Muzica e inregistrata stereo in 90-95 % din cazuri, deci va fi redata la fel, fie ca ai tu 5/6 sau 100 de sateliti in camera. Mai mult, in cazul tuturor sistemelor multimedia (pentru PC) cand platesti pentru un un sistem 5.1, platesti pentru efectiv 6 incinte, in concluzie pretul per incinta e mult mai mic decat in cazul unui sistem 2.1/2.0 in aceeasi categorie de pret - asta ca sa stii la ce calitate sa te astepti sa primesti pentru pretul pe care il platesti."

In concluzie, daca esti dependent de bubuiala de subwoofer sau genurile muzicale pe care le asculti sunt in mare parte dub-step, hip-hop, sau altele cu multe note de boom boom facut pe calculator, recomand 2.1. Daca te intereseaza sa sune detaliat, muzical, iar muzica pe care o asculti se bazeaza mai mult pe intrumente si voce, recomand 2.0.

19 răspunsuri:
| valentin75 a răspuns:

Salut! Alegi in functie de buget!
http://www.pcfun.ro/boxe/creative,logitech/

| looredanaa93 a răspuns:

Vezi Aici http://dshop.cabanova.com/boxe-reduceri.html
Sunt foarte bune, vei fi multumit

Sper sa iti placa

| Tarabostes a răspuns:

Poate ceva de la genius (sunt foarte bune si au un pret destul de mic). Depinde de ce preferinte ai tu. Daca vrei bass, ia-ti un 2.1. Daca iti iei ceva de la 5.1 in sus iti trebuie o placa de sunet noua, cu mai multe iesiri pentru o calitate a sunetului net superioara.

| ioniche35 a răspuns:

Frate eu am un set de boxe Serioux SBHT5100C. Boxele sunt 5.1 si sunt foarte multumit de ele. Bass-ul il tin la 0 ca sa nu il distrug si se aude bine. Eu pe boxe am dat 300 lei noi cu garantie si isi merita banii (Zic eu, acum depinde de tine)

| Voicu_Petrica_1993 a răspuns:

Uite aici ceva smecher care merita sa cumperi, e mai scumput dar daca iti place bass-ul puternic si clar, asta e cea mai buna solutie (poti sa comanzi si carcasa si statie si cabluri de aici) http://www.ebay.com/sch/Orion-15-Car-Subwoofer/18805/bn_1649827/i.html