| costy20 a întrebat:

Vreau sa-mi iau un hard disk extern la pc, dar vreau extern din 2 motive primul e pentru capot sal mut mult mai usor de al pc si al doilea daca iau unu intern nu am conecxsiune sata ci ide si sant mai scumpe.

hardu extern vreau sa fie prin usb si la pc am usb 2 si acum am observat ca a aparu usb 3 si ca are viteza de transfer mai mare.

ce pot sa-i fac la pc sa-i bag usb 3? am vazut unele placi dar sant cam scumpe si vreau sa coste hardu si asta pana in 400 lei ( hardu costa 300 lei ) funda

Răspuns Câştigător
| AaNdYy a răspuns:

Problema la unele harduri externe (usb) e viteza mica de copiere, dar exista si cu viteza mare.
Daca hardul costa 300 de lei nu poti sa iti iei o placa cu 100... asta ar insemna sa iti compromiti calculatorul doar pentru atat :p
Iar ca sa schimbi doar porturile nu cred ca merge chiar foarte usorhappy
Poti cauta prin magazine specializate, sa intrebi daca au USB 3.0.
Conectarea la PC e simpla: Scoti carcasa si conectezi porturile USB la placa de baza fix ca la celelalte.