| SSaleu20 a întrebat:

Vreau sa pun 3 monitoare/tv.uri la pc (doar jocuri de curse). Monitoarele pentru "gaming" am vazut ca sunt extrem de scumpe... si tv. urile (hd, hd ready, full hd sau chiar 4k) sunt la jumatate de pret) este vre.un dezavantaj daca pun tv.uri in loc de monitoare speciale pentru pc? Le conectez prin hdmi.
Am pc.ul pus la un tv de 98 cm si nu vad nicio problema in jocuri.

5 răspunsuri:
| CM7YRE a răspuns:

Da. "este". O sa ai LAG. Input lag. Chiar daca le conectezi prin cea mai noua varianta de HDMI. Poate prin Display Port sa ai mai putin, dar tot degeaba. Ce buget ai? daca vrei "gaming", iti iei TN (nu obligatoriu, dar ceva cu un timp de raspuns cat mai ok). http://www.rtings.com/tv/tests/inputs/input-lag

| NLS a răspuns (pentru CM7YRE):

Wooow.
Mult succes celor care se gandesc la TV 4K pentru jocuri... am vazut si specimene de genul.

| CM7YRE a răspuns (pentru NLS):

Am avut intrebari de cazul, si-am intalnit si aici, de-aia am precizat. "Orice e posibil". Vor 4k pe 1080p prin Hdmi 1.4 la 120 fps "minim". Incepatori, dar asta vor. Si "fara lag".

| NLS a răspuns:

Eu as pune TV doar daca gasesc ceva pana in 66cm, sau chiar mai mici, cu FullHD (1920x1080).

Daca pui TV de 81cm (sau mai mare) cu FullHD, o sa se vada ca naiba, mai ales daca stai aproape de el (60cm, precum la un PC). Daca stai la mai mult de 2m de ele, e deja alta viata, ar merge.
Oricum O SA AI SI LAG, pentru ca TV-urile au timp de raspuns mult mai mare.

Ce placa video ai? Ce procesor?
Esti sigur ca placa video duce 3 dispozitive de iesire fara sa ai caderi drastice de fps, indiferent ca sunt monitoare sau TV?

Ce te opreste sa folosesti 3 monitoare de 24", FullHD?
Normale - nu de gaming, cu 5ms.
Alea au pret ok si sunt mai performante decat un TV.

| IIIshaneIII a răspuns:

Un gaymar adervarat o sa observe diferenta intre cele doua, monitorul are timpul de raspun mai mic, refrehul mai mare si input lag-ul mai mic, pe tv o sa ai lag indiferent de placa video