| Radu997 a întrebat:

Vreau sa schimb memoria ram pentru laptop de 1 gb cu una de 4 gb ca sa o extind el avand acum 1 placuta de 2 gb si 1 de 1gb ddr 3 cu frecventa de 1066 mhz. Placuta noua trebuie sa aiba tot atatia mhz sau poate sa aiba si mai mult? Dupa ce am pus placuta trebuie sa mai reinstalez windowsul?

Răspuns Câştigător
| DeyCj a răspuns:

Da trebuie să fie de aceeași fregvență, și dacă știi că placa de bază suportă mai mult de 4 Gb merge ceea ce vrei să faci, dacă nu recomand 2 module de 2 GB, astfel știi că vei beneficia de efectul dual channel, adică un plus de performanță.Cu Windows-ul da este o idee foarte bună să îl reinstalezi, astfel știi că se va configura după noul hardware instalat în sistem=> viteză de lucru mai bună. Succes

5 răspunsuri:
| marculescumihai a răspuns:

Da, ca sa asiguri compatibilitatea placutele trebuie sa aiba aceeasi frecventa.Si iti recomanda sa instalezi windowsul dupa schimbarea placutei.

| mirel1983 a răspuns:

Nu trebuie sa mai instalezi nimic, dar recomand sa aiba tot aceeasi mhz, daca nu cunosti detalii despre placa de baza.

| pozeanimate a răspuns:

Toate placutele trebuie sa aiba aceiasi mhz si aceiasi marca
daca vei pune 2 placute cate 2 gb fiecare, va merge mai rapid pc
1 pereche de ram (2 placute) vor face dual chanel, adica lucreaza intre ele
daca pui una de de 2 si una de 4, pc nu va lucra bine
ambele de aceiasi frecventa si acelasi volum de gb sa fie

| Geniuss a răspuns:

Trebuie sa fie leptopul inchis si nu conteaza mhz doar sa nu fie prea mare exemplu tu ai 1066 sa nu depaseasca 1500 mhz big grin funda

| Friptu_Stefan_1998 a răspuns:

Nu, nu trebuie dar ai grija ca placa ta de baza de pe laptop sa suport 4 GB RAM. funda?