| Jipa95 a întrebat:

Vreau sa trimit un produs defect in service. In afara de garantie trebuie sa predau si factura? Este vorba de un hdd achizitionat in urma cu 2 luni.

12 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

De regula trebuie sa duci si factura. Reciteste contractul de garantie, acolo scrie ce trebuie sa duci.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Factura in copie si garantia in original. De pe garantie sa-ti faci si tu copie.

| Jipa95 explică (pentru Salontanul):

Pai n-am primit nici o garantie atunci cand l-am achzitionat. De fapt la toate produsele cumparate de la eMAG. Garantia+factura le-am descarcat din contul meu si le-am scos la imprimanta. Are ceva?

| Salontanul a răspuns (pentru Jipa95):

Se afla pe contul tau de la eMAG. Downloadeaza-le si printeaza-le. Atunci nu mai trebuie sa faci copii. E Ok.

| KodrutZ a răspuns:

Lol, deja? Ti-am zis eu ca nu se mai fac ca pe vremuri... Nu fi tembel sa trimiti originalele, trimite copie dupa factura. Daca l-ai luat de la garaj sau eMAG poti sa scoti documentele de pe site fara probleme.

| Jipa95 explică (pentru KodrutZ):

Problema este ca nu pot sa descarc decat garantia. Asa imi apare. : http://tinypic.com/view.php?pic=2lvzu9t&s=8#.VL5COUeG_fI
Mai am eu alte componente luate de la ei si la acelea pot descarca si factura si garantia ca aici : http://tinypic.com/view.php?pic=16kyys3&s=8#.VL5CwEeG_fI
Dar las ca sun la ei si le spun sa-mi trimita factura prin mail.

caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Curioasa treaba, dar trebuie sa recunosc ca eu nu am putut duce un telefon la reparat din cauza ca nu aveam factura.
Se pare ca asa este moda acum, nu mai conteaza ca ai acea garantie, vrea neaparat factura, si asta se intampla tocmai pentru ca sunt constienti ca nu prea pastram bonurile/facturile mult timp..totusi suna la firma si intreaba.
O seara bunahappy

| Jipa95 explică (pentru caramela):

Acum mai nou garantia si factura o poti descarca de pe site ( la eMAG ca la celelalte magazine nu stiu ) cu premiza sa ''salvam natura'' sau ceva de genu :))
http://tinypic.com/view.php?pic=16kyys3&s=8#.VL5DWUeG_fJ
Mersi de raspuns.

| dannyel86 a răspuns:

La eMag factura se trimite in copie. Banuiesc ca e valabil si pentru ceilalti distribuitori. Chiar daca le dai originalul, ei vor face o copie dupa el si iti vor inapoia factura, de aceea cred ca si daca ai o copie te poti descurca. Dar, mai sigur, citeste pe site-ul lor detaliile privitoare la garantie si actele ce trebuie prezentate.

| SasNetRomania a răspuns:

1) intrii in contul eMAG si descarci factura si garantia de la depanero.
2) o printezi la tine acasa sau la un copycenter
3) comanzi pe site serviciul pickup and return, vine curieru la usa, iti ia produsul.
4) astepti solutionarea
5) produsul dupa maxim 14 zile va veni la usa.
Hardurile nu se strica de la sine, sunt 2 modalitati de a se strica.
1) Vin defecte din fabricatie si le poti returna in cateva zile si iti da altu pe loc
2) Daca au suferit socuri fizice/electrice sau sursa petarda.
Oricum hardurile nu mai sunt la moda, pe langa faptul ca sunt lenese mai si se strica f repede.
Strange bani si ia-ti un SSD.

| valentin75 a răspuns:

Salut! Ii poti lasa o copie, nu are ce face cu factura in original (sau iti faci pentru tine o copie); au nevoie de certificatul de garantie pentru a trece data cand a intrat si iesit din service sau data cand ridici produsul din service, depinde ce rubrici au pe acolo! Ca sa fi mai sigur iti faci un xerox pentru tine!

| Jipa95 explică (pentru valentin75):

Mdah..am sunat la ei si mi-au trimis si factura si garantia prin mail.Le voi scoate la imprimanta. Pentru orice eventualitate le voi pune pe amandoua in coletul ce urmeaza sa il predau curierului.
Ms de raspuns happy