| lampard64 a întrebat:

Vreau sa vorbesc si eu cu un expert in calculatoare. Este vorba de imprimanta mea Canon pixma mp140, a fost si mi-am reincarcat cartusul, le'am introdus la loc au mers, pana acum cand vreau sa trag ceva, imi da un mesaj, o eroare cum ca cartusul color nu este introdus, am scos cartusul, l'am reintrodus, l'am sters am facut orice si tot nu'mi merge. Va rog un sfat ce trebuie sa fac ca sunt disperat! Precizez ca n'am scos cartusul de acolo decat atunci cand l'am dus la reincarcat. Apoi am tras si foi color si foi alb-negru, si acum nu imi mai mergecrying

18 răspunsuri:
| smartalogu a răspuns:

Bai bine bah banele bah pai tu nici sa citesti nu ai invatat? "The following ink has run out", nu iti zice nimic? Hai sa iti traduc eu ca sa nu te mai chinui. Cartusul sa golit. Stai nu fugi cu el la service pentru ca nu e gol. Imprimantele cannon nu folosesc senzori pentru masurarea cantitatii de cerneala ramasa in cartus. Folosesc mai de graba "timpul" pentru asta. Altfel spus, pai cat am eu ma de tras azi? Pai 3 coli color cu acoperire 5%. Pai si ce culori folosesc ma eu? Pai 30% rosu, 60% albastru si 10* galben. Pai eu stiu ca la cantitatile astea mie mai imi ramane in cartus x cantitate de cerneala din fiecare culoare. Iar la un moment dat softul vine si iti zice (bah dupa calculele mele) tu nu mai ai cerneala rosie in cartus (fara sa o masoare efectiv). Tu daca ai reincarcat cartusul a mers pentru ca intrasei in regim de "warning" adica mai aveai inca posibilitatea sa mai tragi 3-4-10 pagini cu cartusu ala pana sa nu iti mai dea voie. Tu acum cartusul il ai sa zicem jumate, sau mai mult insa imprimanta ta il vede gol datorita masuratorilor de mai sus. Tot ce trebuie sa faci e sa cauti prin meniurile imprimantei "control panel->printers->canon mp140->properties"... si cauti pe acolo, pentru ca nu stiu nici eu toate imprimantele pe din afara, un botonel pe care scrie ce va de genul "reset cardrige". Si pur si simplu dai pe botonel pentru cartusul color si o sa iti mearga imprimanta perfect. Sper ca m-am facut inteles. Daca totusi nu da-mi privat si te ajut eu. Iti doresc o zi buna.

| andrei90tm a răspuns:

Esti sigur/a ca ai introdus cartusul corect? ce eroare iti da mai exact? scoate imprimanta si conecteaz-o din nou. reinstaleaza-i driver-ele si restarteaza calculatorul.

| RoxiiSiAtat a răspuns:

Se poate ca acele cartuse sa nu mai fie recunoscute de imprimanta.Ai incercat sa cumperi unele noi?

| lampard64 explică:

Am restartat imprimanta de n ori si am si reintrodus cartusul de nu stiu cate ori, si tot nu merge...

| lampard64 explică:

E4... nu stiu ce sa mai fac...crying imi trebuie neaparat.

| lampard64 explică:

Mda, si acum nici nu pot sa scanez sau sa fac altceva, imprimanta e cam dusa? fara cartusul color? cam cat costa altul? este vreo alta posibilitate in afara de a cumpara unul nou?big grin

| lampard64 explică:

Cartusul mi l-a incarcat fake si de asta nu vad eu cata cerneala mai am in el. Mi'ai refacut pana la urma, dupa ce am resetat cartusul.
@smartalogu: sa stii ca stiu sa citesc, dar cum sa fie cartusul gol daca eu l'am reumplut acum 7 zile, si anteriorul am dupa un an cu el:-l

| florinbrasov a răspuns:

Cauta sa intrebi pe vreoun formul de la Canon daca nu iti da nimeni o solutie viabila.

| tiby93 a răspuns:

Incearca sa reinstalezi Driverul de la Imprimanta si pe urma s-ar putea sa mearga.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca iti apare eroarea e5 nu ai alta solutie decat sa schimbi cartusul

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Uita-te pe display-ul cde la imp ce eroare arata e5.e3...etc

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate nu ti lea incarcat bine

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sal cu ce te pot ajuta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sasa pidar

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tine apasat butonul rosu timp de 5-10 secunde

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lasa ca nu o sa-ti spuna nimeni

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt novice in imprimante dar tusul este original?