| Bubulutsaa a întrebat:

Vreau si eu niste programe de editat poze. si daca puteti sa-mi spuneti mai pe scurt cum sa le folosesc laughing. dau Fundaa!

Răspuns Câştigător
| irina41099 a răspuns:

Pai ce zici de Photoshop?

5 răspunsuri:
| irina41099 a răspuns:

Pai foloseste Photoscape.
Si instructiunile :

După ce a fost instalat, porniţ'il, click pe el şi o să vă apară mai multe opţiuni. Selectaţi Editor.
2. După ce aţi apăsat pe acesta o să vă apară spaţiul unde se va desfăşura,, magia''. În dreapta se găsesc toate fişierele din calculator, selectaţi dosarul vostru unde se găseşte imaginea dorita, selectaţi'o şi aşteptaţi.
3. Pentru început, acest pas este opţional dacă nu vreţi să adăugaţi un text pozei dvs.
În josul paginii se găsesc mai multe subdiviziuni cu opţiuni, Home, Object, Crop şi Tools. Selectaţi Object.
Acuma o să vă apară mai multe iconiţe, în dreapta, jos, sunt doua feluri de text, T si TT. Apăsati pe T. Acuma aveţi la îndemână tot feluri de efecte, culori, fonturi pentru a vă juca cu textul pe care vreţi să îţ folosiţi. Când aţi terminat apăsati Ok, şi mutaţi textul unde doriţi dvs, cu ce mărime vreţi şi dacă este nevoie să fie rotit...rotiţil sau multiplicati-l.
4. Din nou, acest pas este opţional dacă nu vreţi să adăugaţi fotografiei dvs. o figurină.
După ce aţi adăugat textul puteţi să îi accentuaţi semnificaţia folosind o figurină. Exact sub text (T respectiv) se găsesc nişte ghilimele ''. Apăsati pe ele şi vi se va înfăţişa mai multe tipuri de figurine, alegeţi'o pe cea dorită, schimbaţi culoarea şi Opacity'u. Opacity este folosit pentru ca figurina, textul, o imagine să fie transparenta aşa încât prin ea să treaca imaginea, textul de dinaintea ei. Un fel de plasture transparent. După ce aţi terminat, daţi Ok şi puneţi'o unde doriţi, multiplicaţi'o dacă doriţi.
5. Acuma partea care pe toţi vă interesează. Efectele.
După ce textul şi figurina au fost plasate urmează retuşul final. Aici este mult mai simplu. Accesaţi Home de această dată şi puteţi să mergeţi pe:
¤ Efecte clasice şi simple. Poza alb negru, sepia, etc, puteţi să îi puneţi o ramă sau să îi daţi o formă specifica, toate găsindu'se în partea dreapta.
¤ Efecte dinamice şi moderne. Aici vom umbla şi la calitatea imaginii, vorbim de luminozitate, contrast, umbre, etc.
Pentru început o să mergem pe BLOOM. Acesta dă un aspect angelic fotografiei, deschizandu'i culorile şi aplificându'i luminozitatea. Dacă vreţi să se vadă lumina din spatele personajului apăsati BackLight. Butoanele Auto Level si Auto Contrast reglează automat contrastul si levelul de culoare si luminozitate.
Dacă nu suntem mulţumiţi putem să umblăm la schema fotografiei, Accesând Bright, Color putem să ne jucăm cu tot ce înseamnă tehnica, de la luminozitate până la culoare.
Acum, dacă umblăm la Filter în faţa noastră se deschide un univers de efecte. Dar, dacă ne interesează numai efectul imaginii, accesăm Film Effect. Avem de ales dintre Cinema Effect, Cross, Velvia, etc. Alegeţi efectul dorit, mai jucaţivă cu culorile şi...Gata! Voila capodoperă.
Sper ca te-am lamurit! Merit fundita?

| Bubulutsaa explică (pentru irina41099):

Of. PhotoScape il folosesc eu. si stiu toate lucrurile importante de pe el, deorece il am de 2 ani sad. speram ca ma puteai ajuta cu alte programe. rolling eyes. sad.

| Bubulutsaa explică (pentru irina41099):

Si cum il folosesc?big grin trebuie sa'l dow. sau cevathinking

| irina41099 a răspuns (pentru Bubulutsaa):

Da, trebuie

| irina41099 a răspuns (pentru Bubulutsaa):

Pai ce zici de Photoshop?

| Byuu a răspuns:

PicMonkey nu trebuie dow. este foarte bun eu il folosesc pentru am editat pozele de la profilu de facebook si imvu ...deci ti-l recomand.big grin!