| Aisha08 a întrebat:

Vreau si eu sa conectez un cablu optic de la un televizor LG UHD 4K la un Logitech Z906, ce imi recomandati pentru o calitate a sunetului mai buna? Eu am gasit acest model https://m.emag.ro/......DJ0ZCMBBM/ imi puteti recomanda ceva mai bun?

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Acest cablu are mufele aurite, nu se oxideaza usor, ca urmare au durata de functionare mai mare decat cele cu mufa galvanizata.

La cablul SPDIF se transmite digital semnalul.
Daca lumina trece fara mari pierderi prin conectori - mufe si cablul optic, atunci vei avea calitate buna.
Daca ai pierderi peste pragul admis (conectare murdara sau cablu intrerupt), atunci nu se mai transmite semnal inteligibil si nu mai auzi/vezi nimic sau foarte intrerupt.
Ca urmare, orice cablu nou va functiona bine, daca are mufe potrivite si conectate corespunzator.

| xerxes1 a răspuns:

In cazul tau cablul optic este ultima problema pentru calitatea sunetului.
Transmisia este digitala, ori se aude ori nu.Calitatea este data de inregistrare, de boxe, de convertorul digital-analogic si de amplificator.
Ultimele trei in cazul tau sunt chinezarii ieftine.