| anonim_4396 a întrebat:

Vreau si eu un program care sa-mi calculeze cata energie consuma pc-ul, dar in afara de JouleMeter care este pentru Windows 7, eu am XP. Multumesc.

Răspuns Câştigător
| anonim_4396 explică (pentru K0sti):

Nu a mers!

| K0sti a răspuns (pentru anonim_4396):

Mda, acolo spuneau ca merge si pe XP.

| anonim_4396 explică (pentru K0sti):

Mi-a permis instalarea, insa nu a vrut sa ruleze programul la deschidere... si am pretentia ca la macar o banala instalare de software ma pricep si eu! happy

| K0sti a răspuns (pentru anonim_4396):

Ia vezi, poate te ajuta asa orientativ link-ul asta: http://www.journeysystems.com/power_supply

9 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Daca ai avea un UPS gen Tecnoware sau altele compatibile cu UPSilon 2000, ti-ar arata in softul respectiv sau real-time. Mie, de exemplu, imi consuma maxim ~165-170 W cu tot cu monitor, si vreo 40W cind e lasat peste noapte la download/upload si monitorul intra in stand by iar procesorul cam doarme (e un i3 2120 cu IGP-ul dezactivat, extrem de economic procesorul asta, sursa e un Sirtec de 400W). Conteaza foarte mult sa ai o sursa eficienta, ca sa ai pierderi cit mai mici. Ce configuratie ai si cam cit timp il folosesti pe zi?

| s3v3n7 a răspuns:

ProcesXP ii foarte bun si vezi totul de la A la Z. link http://technet.microsoft.com/en-us/sysinternals/bb896653.aspx
O zi buna!

| anonim_4396 explică (pentru s3v3n7):

O fi aratand el totul, dar eu tot nu stiu cat curent (enrgie electica/watt) consuma calculatorul meu intr-o luna!

| s3v3n7 a răspuns (pentru anonim_4396):

Vezi pe factura, nu consuma mult un PC eu il am aprins nonstop si abia consuma. Oricum cred ca in bios vezi de la temeratura la cat consuma doar putine cunostinte trebuie si putina ambitiewinking

| nelbal a răspuns:

Salut, nu de mult am gasit un site de download programe free, din cate am vazut sunt cat de cat legale, cred ca acolo gasesti ori ce program gratis de care ai nevoie, adresa este http://soft-32.com