| Robertcs16 a întrebat:

Vreun electrician pe aici? Va rog? big grin. Deci. Calculatorul meu face figurii marii cand vine vorba de castii. De aproximativ jumatate de an ma chinui cu el in starea care e. Problema este urmatoarea : Eu am o placa de sunet incorporata, realtek ( neinteresant asta dar nah ) si o pereche de castii care se aud foarte frumos si imi plac enorm MONO, imi merge la mp3, mp4, iphone la orice dispozitiv cu mufa jack, mi se aud ambele castii. Ehh, cand le bag in calculator straight face surpriza surprizelor este ca se aude doar o casca, si le sucesc si le intorc si sa le ia dr***u de castii, ca nu merg. Am schimbat setariile de N ori, degeaba... Insa cand bag niste castii de telefon in calculator big grin se aud ambele castii, tin sa precizez ca, castile de telefon au mufa jack STEREO, si m-ar bate gandul daca se poate sa inlocuiesc mufa jack MONO de la casti cu cea STEREO de la telefon, se poate? Sau trebuie sa ma duc la un service de calculatoare cu placa? Sa vad care este problema?

Răspuns Câştigător
| SuicideSilence a răspuns:

Poti pune un jack stereo normal de 3, 5" NU de telefon. mufele pentru telefon au 3 "canale" (pentu ca au si microfon) iar acest lucru poate tine in scurt placa de sunet.
pune un jack de la niste casti mai vechi.
acestea au 3 fire. + + si minusul comun.

2 răspunsuri:
| horia2012 a răspuns:

E de la casti, nu de la calculator.
E normal sa se auda o singura casca, castile fiind mono. La telefon se aud ambele din cauza conexunii la mufa si la partea metalica exterioara a ei, care conecteaza ambele difuzoare ale castii. Mufa stereo are 2 inele metalice, fiecare cu canalul ei.
Iti trebuie ceva de genul:
http://www.germanelectronics.ro/conrad.php?name=Products&pid=325324
sau poti inlocui mufa mono cu una stereo numai daca pe cablu castilor ai 3 fire. (stanga, dreapta, masa).
(pentru mono stanga+dreapa sunt unite si rezulta 2 fire -(1 fir+masa).
Nu ai cum sa-ti dai seaman decat daca tai firul. Ca sa nu strici definitiv casca, taie firul mai de sus, in caz ca nu functioneaza sa le lipesti la loc.
Bineinteles, cumpara o mufa jack stereo de 3, 5 mm.

| Speed01mikz a răspuns:

Am si eu aceeasi problema cu placa de sunet. Din placa de sunet este problema. Nu mai merge un canal. Asa am crezut si eu ca e din cablul boxelor, am cumparat alt cablu si deloc. Recomand sa iti iei alta placa de sunet care nu costa mai mult de 30 de lei. Si se rezolva...acum nu mai am problema asta. Funda.