| PotatoMustDie a întrebat:

Wassup TPU, daca am niste virusi in computer, cum as putea sa ii salvez undeva pe toti, intr-un folder ales de mine?

Răspuns Câştigător
| jabiilord a răspuns:

Ca sa ii copiezi trebuie sa stii unde sunt. Daca ai antivirus, mai toti ii baga in carantina din care poti sa ii exporti intr-un folder care vrei tu (click dreapta pe el export to sau extract to...)
Daca stii unde sunt atunci le dai copy la executabile (de obicei marea majoritate sunt.exe mai sunt si virusi ascunsi ca si drivere adica de tip.sys aflate in c:\windows\system32\drivers si care se incarca prin servicii de windows sau mai pot fi si de tip-ul.dll care se injecteaza in procese ca explorer.exe, svchost.exe sau winlogon.exe)
Dupa ce ii copiezi ar fi bine sa scoti permisiunile pe folder in asa fel incat nimeni nici macar antivirusul sa nu poata intra acolo.
Permisiunile se scot de pe foldere asa: http://www.tutorialepc.ro/......g-zip.html

8 răspunsuri:
| AndreyIstetul a răspuns:

Buna. Depinde ce antivirus ai...
Ai putea dezactiva antivirusul, dar in modul in care-i detecteaza pe virusi.
Apoi, muta-i intr-un folder ales de tine pe toti. Pune-i pe toti intr-o arhiva cu parola(nu conteaza marimea parole, potea fi si o litera, conteaza sa fie parolata, ca antivirusul sa n-o poata vedea), apoi activeaza antivirusul.
Asta e tot; totusi, nu stiu ce-ai putea face cu niste virusi necreati de tine.

| maryus24 a răspuns:

Nu poti sa stii unde is virusi laughing ei intra unde vor, si iti saboteaza pc-ul daca ai antivirus (daca e bun ) el baga in carantina sau ii sterge tu nu sti unde se afla ei.

FUNDA

| PotatoMustDie explică (pentru maryus24):

PC-ul meu e curat, am un antivirus foarte bun. Eu nu intrebam cum sa scap de ei, ci daca exista o modalitate sa ii copiez undeva (pentru scopuri personale).

| LucianCV a răspuns (pentru PotatoMustDie):

Adica vrei sa "creezi" tu virusi sau ceva de genul?"hechere" pune-i intr-un fisier si pune-l la ignorate la antiviruswinking

| maryus24 a răspuns:

Zi ce problema ai...

florim007 probabil ca se poate dar inainte trebuie sa gasesti virusii ceea ce nu sti tu sa faci...trebuie sai putin cap.

| PotatoMustDie explică (pentru maryus24):

Probabil am sunat ca un incepator asa-i? Crede-ma, eu stiu destule despre computer, dar antivirus nu prea folosesc pentru ca ma cam incurca in unele programe. M-am trezit acum pentru ca mi-a venit ilustra idee de geniu inexistent sa folosesc virusii pentru a ma razbuna pe un prieten care mi-a umblat prea mult prin computer si a sters niste chestii.

| andreibobi a răspuns:

Nu poti salva virusii dar poti bloka fisierul/fisierele virusate, virusii practic nu esista sunt doar niste modificari ale unor fisiere care nu vor mai functiona corespunzator