| Dragos7899 a întrebat:

Windows 10 retail se instalează la fel ca OEM? Și mai trebuie sa instalez imaginea aceea ISO dacă cumpăr licenta retail. Menționează ca dacă îl cumpăr primesc un stick cu Windows-ul

2 răspunsuri:
| LPCTSTR a răspuns:

Licenţa Retail este de fapt licenţa completă, care nu îţi impune nicio restricţie, dar în acelaşi timp costă dublu sau chiar mai mult faţă de licenţa OEM.
O poţi instala pe câte calculatoare vrei şi de câte ori vrei, poţi face upgrade-uri fără să se dezactiveze licenţa, dar evident ea poate fi activă doar pe un singur computer.
Există două subcategorii de licenţe Retail: FPP(Full Package Product) şi GGK (Get Genuine Kit). Prima subcategorie presupune achiziţionarea pachetului (cutie conţinând kitul, licenţa şi documentaţia produsului) presupunând că nu ai deja sistemul instalat pe PC.
În cazul licenţei GGK, se presupune că ai o copie piratată de Windows şi vrei să intri în legalitate cu ea.

| Dragos7899 explică:

Pe pc garage retail e puțin mai ieftina decât OEM, nu e dublu