| Altair22 a întrebat:

Windows vs. Linux? thinking

Care sistem de operare este mai bun? De ce?
( am auzit ca Linux este mai stabil ca Windows, insa, de aceea intreb straight face)

10 răspunsuri:
| cosmon a răspuns:

Linux e gratis, are toate driverele, are programe incluse, poti sa ii faci update-uri fara batai de cap si poti sa gasesti orice program ai nevoie singura problema ar fi ca nu poti instala jocuri sau aplicatii care nu sunt compatibile cu el ci doar cu windowsul.

Windows e mai popular dar daca nu e original nu prea poti sa ii faci update-uri, majoritatea aplicatiilor de pe net sunt pentru windows daca e cumparat cu licenta e destul de bun dar daca nu e nu garantez ca nu vei avea erori sau mai stiu eu ce.

Personal folosesc Windows XP si til recomand si tie, cu Linux-ul te obisnuiesti mai greu mai ales daca pana acum ai folosit mai mult windows.

| Gabystelistu95 a răspuns:

Windows este mult mai bun decat Linux, iti merg mai multe programe pe Windows decat Linux si este foarte usor de folosit.

| Ciprian Ionut a răspuns:

Linux cu siguranta, eu folosesc atat desktop cat si pentru servere si niciodata nu am avut probleme. Acum are si interfata mult mai atragatoare, se aseamana cu Windows-ul si nici nu mai este foarte dificil de folosit (inainte se folosea aproape integral ferestra de commander)

| Ciprian Ionut a răspuns:

Eh ...pentru a putea emula programe functionabile in mediu windows facandu-le disponibile si pe un S/O *nix exista wine, un emulator, acesta facand programele native windows sa se simta in ambientul lor si sa functioneze la fel de bine si pe linux

| whitehair a răspuns:

Pentru:navigat pe internet, lucru cu aplicatii de birou-Linux
Pentru:jocuri(in primul rand), filme, muzica-Windows.
Sfatul meu-instaleaza-le pe amandoua in sistem dual-boot si compara singur. Daca pana acum ai utilizat doar Windows, Linuxul o sa ti se para mai mult decat diferit, dar, daca nu renunti din prima o sa vezi ca e mult mai sigur si o sa-ti devina simpatic.Numai asa poti afla care ti se potriveste. Observatie-Linux este imun la tot ce inseamna amenintare pentru Windows si e gratis.

| zerozero a răspuns:

Linux e mult superior fata de Windows, iar dupa ce ai inceput sa il intelegi iti garantez ca nu vei mai reveni la Windows niciodata din foarte multe motivewinking

@Gabystelistu95 - Nu vorbi doar sa te aflii in treaba, mai bine taci ca se vede ca nu cunostiwinking

| uzzi92 a răspuns:

Linuxul e mai bun, mai sigur, mai stabil. Dar pe linux de exemplu fata de windows nu iti merg multe jocuri si programe...

| c0rn3l1uss a răspuns:

Linux e mai buntongue...Asa am auzit si eu... uita`te pe youtube ...si vezi acolo filmuletehappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Linux este un sistem greu stabilitatea nu are nimic de aface cu asta cu siguranta gasesti mai multe programe pentru windows iar unele nici n merg la linux nu te baga. o sa te enervezi daca il schibi dar poti face un experiment instaleaza-ti linuzul pentru o luna si compara. n pot stii ce vrei sa spui prin stabilitate si cum percepi tu acest cuvant dar aceasta este cea mai buna cale pentru a nu avea dubii testeazale

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna ...eu am Win 7 ultimate si pe laptop si pe pc si merge super :X