| DelphhiN a întrebat:

Windows7 vs windows8...pareri? ...am windows 7 merita sa mi pun 8?

8 răspunsuri:
| Cronki a răspuns:

Hai sa lamurim problema mai pe intelesul tuturor.
In Windows 7 sunt implementate multe aplicatii, care ii ajuta pe programatori sa creeze diferite programe, etc.
(Ex:Un windows 7 poate cauta, zeci de ore fara erori, dupa filele compromise ale unui hard disk defect! In aceeasi situatie un windows 8 ar aborda aceasta problema direct cu o eroare). Deci, windows 7 este ceva mai stufos, ceea ce il face sa se miste un pic mai greu, nesesizabil de altfel.
Windows 8 este vechia varianta Server 2003, apoi Server 2008, si acum e windows 8. E o varianta "light" sa zic asa, creat pentru sisteme destul de capabile, insa nu "sufoca" calculatorul precum windows 7. Vine cu drivere proprii pentru toate sistemele actuale, avantaj pentru cei care nu au, sau nu gasesc drivere!

Windows 8.1 este o actualizare - inutila zic eu - scoasa la plangerile utilizatorilor. Are buton de start, nu are drivere incluse dar are suport pentru noile sisteme ce vor aparea dupa 2016 - (inutil pentru sistemele actuale). Atat windows 8 cat si 8.1 nu difera prea tare de windows 7. Cei care au utilizat windows 7 se vor acomoda foarte usor cu 8.

Eu zic ca merita, dar fiecare are pareri pro/contra proprii care nu pot fi contestate. Ramane la decizia ta ce este mai bun!

| SasNetRomania a răspuns:

Of numa "priceputi" pe aici laughing.
in primul rand trebuie sa stii ce configuratie ai pe pc sau laptop.
in al2lea rand trebuie sa ne zici ce faci tu pe acel laptop.
daca tu vrei sa il pui doar ca sa te lauzi ca ai ultimul sistem de operare nu stiu ce sa zic, eu zic ca nu.
win 8, 1 intr-adevar este ceva mai rapid dar nu cu mult, dar daca ai un SSD in loc de hard devin la fel de rapide fie w7 fie w8.
alegerea tine doar de tine.
daca ai avea un pc sau laptop generatie mai nou sa aiba directx 11.2 da merita din plin w8, asa nu cred.
singurul care a zis ceva partial corect este Cronki in rest numa aberatii ieftine.
cronki nu e chiar asa mica diferenta intre 8 si 8.1... 8,1 pe langa butonul ala banal de start mai are si alte customizari, memorie ram mai putina, si altele. da are si drivere, nu stiu ce versiune ai incercat tu si nu are...are tot in afara de video ca orice os.
alegerea iti apartie Diana, nu e prea mare diferenta intre ele, si nu uita win7 este ultimul os facut sub conducerea lui bill gates, restul sunt sub conducerea unui gras nestiutor

| IonutGaby a răspuns:

Se merita,consuma mai putin, are interfata usoara cucare o sa te obisnuiesti foarte repede+are store din care poti descarca jocuri, programe, etc.Dar daca ai o copie de pe net nu te-as sfatui sa til bagi, doar o copie originala.Si windows 7 este foarte bun, doar ca consuma mai multe resurse.Eu zic ca merge sa faci o schimbare.

| Alex299 a răspuns:

Windows 8 este mult mai complicat din punctul multora de vedere. Unii spun ca w.8 este mai bun ca w.7 dar mai mult i-l folosesc oamenii de afaceri.Eu cred ca nu se merita w.8 sa-ti pui deoarece te-ai obisnuit deja cu w.7 si stii mai multe despre el.Asta este parerea mea big grin Funda?

| Cristian0eTc a răspuns:

Uite sa iti explic, daca ai un PC, notebook, de performanta medie, iti recomand windows 8.1, eu il folosesc si se misca mai bine ca 7, dar incearca varianta legala

| Szzeby a răspuns:

Da! Si eu il am si e super.Dar trebuie sa te obisnuiesti un pic.rolling on the floor

| Butterfly03 a răspuns:

Nu prea se merita... daca chiar vrei sa te complici, intr-adevar, poti sa iti instalezi W.8, dar cel mai bun, tot 7 mi se pare. Bafta :*

| xitz a răspuns:

Nu se merita...