| dantiberiu a întrebat:

Ziceti-mi si mie cum fac sa identific intr-o poezie rima, masura si timpul...si cum sa le numesc ...adica rima decare, timp de care, masura de care? Multumesc

Răspuns Câştigător
| Ruxiii a răspuns:

* Rima împerecheată - apare atunci când versurile rimează două câte două - primul cu al doilea, al treilea cu al patrulea ș. a. m. d. (1-2, 3-4, 5-6)
* Rima încrucișată - apare atunci când primul vers al unui catren rimează cu al treilea, iar al doilea rimeaza cu al patrulea. (1-3, 2-4, 5-7)
* Rimă îmbrățișată - rimează primul vers cu al patrulea și al doilea cu al treilea. Este un tip de rimă mai rar folosit de poeți. (1-4, 2-3, 5-8, 6-7). Apare la primele două strofe din sonet.
* Monorimă - constă într-o rimă ce apare succesiv la mai multe versuri și este specifică poeziei populare. (1-2-3-4)
* Rimă albă - în poeziile contemporane (fără rimă)
Masura : desparti fiecare vers in silabe.
de exemplu : Somnoroase pasarele -> somn-o-roa-se-pa-sa-re-le -> 8 silabe.
De timpul unei poezii inca nu am auzit, si nu sunt sigura ca exista.
In schimb am auzit de ritm.
Ritmul- miscare regulata si masurata, care se defineste ca fiind succesiunea regulata a unor silabe neaccentuate, dar si a pauzelor dintr-un vers.
Unitatea metrica este un grup de silabe accentuate si neaccentuate ( / ) si ( U ) si care se repeta la intervale regulate intr-un vers. Cel mai adesea, in limba romaneasca se folosesc unitatile metrice numite troheu, iamb si amfibrah, iar ritmul corespunzator este trohaic, iambic si amfibrahic. Formele ritmului sunt binare.
Trohaic - atunci cand unitatea metrica este troheul - / U. Ritmul trohaic este specific poeziei populare, pentru ca este coborator si vioi, dar apare si inpoezia culta.
Iambic - atunci cand unitatea metrica este iambul U /. Iambul este un ritm suitor, care, prin nota lui grava, este potrivit pentru acele specii ale poeziei culte in care poetii dau glas unor sentimente puternice si tulburatoare, precum in elegie sau meditatie.
Formele ritmului mai pot fi ternare: dactilic (picior trisilabic / U U ), anapestic ( U U /) si amfibrahic ( U / U ). Ritmul amfinrahic presupune o succesiune de picioare trisilabice, in care a doua silaba, accentuata, este incadrata de doua silabe neaccentuate.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Ruxiii):

Cine te-a invatat sa desparti in silabe?

| Ruxiii a răspuns (pentru anonim_4396):

Sunt copiate de pe net happy
Nu le-am verificat.Am citit pe sarite.
Presupun ca omu e suficient de inteligent incat sa sesizeze greseala.

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cum se reprezinta troheul

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da-mi poezia si id ca sa vb pe id si eu o sa iti spun ok big grin :!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Rima incrucisata abab
rima imperecheata aabb
monorima aaaa
rima imbratisata abba