| adriangrowinglife12 a întrebat:

A cumparat cineva de pe flip? Sunt ok telefoanele de la ei?

11 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Iti dai seama ca nu sunt chiar la jumatate preturile cum spune colegul Dracula, uita-te cat costa un iphone 13 pro la ei si cat e unul pe net, iar ei nu ofera la un pret mic produse noi ci produse aparute de cativa ani, adica nu o sa gasesti peste 6 luni iphone 14 la un pret mult mai mic fata de cel de magazin, caci unde ar fi castigul?
Flip astia nu sunt altceva decat o gaselnita inteligenta a unui speculat de a cumpara telefoane in regim de amanet de electronice la care adauga apoi un adaos foarte mare fata de pretul cu cat s-a cumparat!
Nu va mai lasati prostiti fratilor de astfel de practici impuse de samsari
Practica asta o fac si firmele "dealeri autorizati" de masini care cumpara masini din aceleasi targuri de vechituri din Germania, Spania, Franta si le vand la super pret chipurile pentru ca ei o fac legal si ca sunt verificate.
Aceeasi practica de pacaleala o gasiti si pe flip si la orice comerciant de electronice care chipurile prezinta veridicitate daca si-a facut reclama agresiv!
Evident ca flip.ro si astfel de societati au si o parte buna si anume faptul ca sunt inregistrate si nu iti dau teapa, cum poti lua de la escrocii de pe internet, dar pentru avantajul unui produs ok si al unei garantii (care nu stiu cat se respecta in realitate aceasta garantie, daca chiar iti fac ei o reparatie in acel termen de 12 luni) uneori merita sa dai un ban

Eu in schimb recomand cu cea mai mare caldura cumpararea produselor noi!
Nu folosim anvelope sh de firma pentru ca nu avem bani de unele noi de firma! luam unele medii dar noi!
Eu pe principiul asta ma ghidez in viata.

succesuriwinking

Răspuns utilizator avertizat
| adriangrowinglife12 explică (pentru Simpatic):

Uite aici un exemplu: https://flip.ro/......ack/72446/ telefonul asta m.am uitat pe eMAG si e 3000 lei chiar daca pe flip scrie 1600, iar ei il vand cu 839 lei. Si ma tenteaza sa il cumpar dqr imi ensa nu fie stricat la pretul asta asa ieftin si sa nu mi.l repare daca il dau la garantie

| adriangrowinglife12 explică (pentru DracuIa):

Este exact cum ai spus tu, nu imi permit unul nou si de pe olx imi e frica ca imi iau teapa, am pus un link mai sus, imi poti da o parere te rog frumos? Sunt sanse ca la pretul ala asa ieftin sa fie defect cu ceva si sa faca o smecherie gen daca l.as da la garantie sa nu mi.l repare sa zica ca i.am facut eu ceva si raman cu banii dati si telefonul stricat? Tu ce parere ai?

| Simpatic a răspuns (pentru adriangrowinglife12):

Salut,asta pentru ca nu cunosti piata.
Acel pret pe care l-ai vazut tu pe eMAG la acest telefon Xiaomi mi 9 este pentru ca e vandut de o companie terta care nu vinde la un pret conform cu realitatea, sunt sute de produse care se vand la preturi mari de catre terti prin eMAG (nu de catre retailerul eMAG!).
Acel pret este de prost gust pentru un telefon vechi de 3 ani de zile! Chiar daca l-ar avea nou in tipla tot este un pret mult prea mare pentru piata actuala.
Pretul care l-ai vazut tu pe flip este in conformitate cu realitatea, deci nu este un produs defect!
Sper ca te-am lamurit de ce pe eMAG este 3000 de lei acest telefon invechit.
Salut

| adriangrowinglife12 explică (pentru Simpatic):

Mersi, atunci ai idee unde pot gasi un telefon mai ieftin si la specificatiile alea?

| Simpatic a răspuns (pentru adriangrowinglife12):

Din pacate nu te pot ajuta, insa daca iti place acel model il poti lua de pe flip sau cauta la amante de electronice de la tine din oras, cred ca intr-o plimbare de 2 ore iti iei si un telefon
Nu recomand de pe net pentru ca sunt tot felul de escroci
Chiar daca am zis ca samsarii sunt tocmai magazinele astea gen flip si amanetele de electronice, ele raman o alternativa la tepele online
Deci da, poti cumpara de pe flip sau mergi in amaneturi si vezi si alte sute de modele, pe langa asta sa ai pregatit de acasa 2-3 modele care te intereseaza si poti vedea pe olx de exemplu cam in ce target de pret merg ele

| adriangrowinglife12 explică (pentru Simpatic):

Multumesc pentru raspuns!

Răspuns utilizator avertizat
| adriangrowinglife12 explică (pentru DracuIa):

Mersi mult!

Răspuns utilizator avertizat