| anonim_4396 a întrebat:

A mai întâmpinat cineva eroarea asta?

https://ibb.co/1dvhMJw

Cardul SD îl am din 2016, l-am avut pus în 4 telefoane în afară de acesta (S. Galaxy a12) și până acum nu au aparut erori. Nu am date importante pe el, deoarece fotografiile, clipurile și alte fișiere le țin în Google Drive, nu în telefon.

De ce afișează această eroare acum?
Ce ar trebui să fac?
Dacă trebuie reformatat, cum fac asta?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Din pacate, orice se defecteaza dupa un timp.
Acest caz este relativ norocos: inca se pot citi de pe el informatiile.
Este un defect tehnic care probabil o face sa nu mai fie utilizabila.
Dupa copierea fisierelor importate, se poate incerca formatarea card-ului, pe un calculator (prin intermediul unui cititor de card).
Formatarea se poate face tip FAT32.

Daca de pe calculator se pot copia fisiere pe card, dupa care se pot copia iarasi inapoi de pe card pe calculator, atunci card-ul si-a revenit si se poate utiliza din nou. Se va copia o cantitate mare de fisiere, apropiata de capacitatea card-ului.

Daca copierea esueaza sau da erori, atunci card-ul este inutilizabil si se poate arunca.

2 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Daca il folosesti in telefon, trebuie formatat din meniul Settings al telefonului, chiar daca a fost proaspat formatat cand era conectat la un PC/Laptop.
Ar trebui sa gasesti comanda de formatare in sectiunea Stocare.

| Brizbriz a răspuns:

"Ce ar trebui să fac?"

sa il lasi sa se odihneasca in pace, dupa 6 ani, si sa iti iei altul