NOname
| NOname a întrebat:

Ajutor! Pe Samsung Galaxy, dacă ai introdus de 3 ori PIN-ul greșit (eu mai am o încercare), cum îl poți afla și introduce, fără să te duci la unul dintre sediile de telefonie mobilă?
Iar dacă știți și cum să-mi amintesc/recuperez o parolă pe care nu am mai introdus-o de câteva luni (sau telefon nou = PIN nou?), sunteți salvatorii mei pe ziua de azi.
Aștept un telefon urgent și nu am timp de pierdut. Dacă aș putea s-o rezolv singură, cu ajutorul vostru, ar fi minunat.

Răspuns Câştigător
| Light7376 a răspuns:

Daca e PIN-ul cartelei SIM, nu e greu. Mai fa o incercare ca sa-ti ceara codul PUK. Codul PUK il poti afla sunand de pe un alt telefon la *100* si apoi apesi pe servicii, puk,, iar acolo itit va cere numarul pentru care ai nevoie si ii va trimite codul PUK si asa iti recuperezi cartela.

| NOname explică (pentru Light7376):

Mulțumesc frumos. O să încerc.

11 răspunsuri:
NOname
| NOname explică:

Mulțumesc mult. Aveți dreptate.
Am găsit și câteva detalii în plus (poate altcineva va avea nevoie; le postez aici).

"raspuns Orange
PIN/PUK

Codul PIN reprezinta codul de siguranta al cartelei SIM si este setat automat inca de la activarea cartelei SIM. Acesta poate fi dezactivat din meniul telefonului, astfel incat sa nu fie necesar sa il introduci de fiecare data cand pornesti telefonul.

Codul PIN initial al telefonului este 0000.

In cazul in care codul PIN este introdus gresit de 3 ori, cartela SIM se va bloca si va fi necesar sa cunosti codul PUK pentru deblocare.Acest cod il poti afla prin apel gratuit la *100# sau la 484(tariful este de 0, 6545 euro/apel, TVA inclus) Daca si codul PUK este introdus gresit de 10 ori, cartela SIM se va bloca definitiv si este necesar sa o inlocuiesti.

Pe anumite telefoane, cum ar fi Motorola sau Sagem, dupa blocarea codului PIN nu se solicita codul PUK, ci apare pe ecranul telefonului mesajul SIM blocat.Pentru a putea introduce codul PUK, este necesar sa tastezi in prealabil codul **05*.

PIN2/PUK2

Poti folosi codul PIN2 daca telefonul tau are in meniu optiunea de apeluri fixe. Cu aceasta optiune, folosind codul PIN2, poti seta o lista de maximum 10 numere de telefon care sa poata fi apelate de pe numarul tau. Practic, este ca o restrictionare pe care o poti face din telefonul tau astfel incat doar numerele alese de tine sa poata fi apelate.

In mod similar, daca acesta este blocat, este necesar sa introduci codul PUK2.

Ambele coduri le poti obtine apeland 484 (tariful este de 0, 6545 euro/apel, TVA inclus)."

Sursa: http://www.orange.ro/help/ce_reprezinta_codurile_pinpin2_si_pukpuk2/iq/903

NOname
| NOname explică:

Mulțumesc tuturor. Mi-am rezolvat problema (la Orange, altfel nu s-a putut).

Sper să nu-mi mai pun vreun PIN blond, ca să nu mai trec prin ce am trecut și să nu stresez lumea degeaba.

| IMC90 a răspuns:

Vezi ca ai codul PUK pe ambalajul cartelei SIM. Razuiesti cu o moneda, si nu trebuie sa mai suni nicaieri. Doar ca majoritatea arunca ambalajul :))

La ambalaju asta ma refer
http://arch3.okr.ro/auctions/2009/10/17/240355673-150626-700_700.jpg

| NOname explică (pentru IMC90):

Mersi, dar la cât de bătrână e cartela mea, și-a pierdut demult certificatul de naștere.

Răspuns utilizator avertizat
| hippiemuslim a răspuns:

Dacă e codul telefonului, poți reseta telefonul la setarile de fabrică:
Închizi telefonul apoi apeși pe butonul de volum "+" simultan cu cel de pornire.
Acolo găsești un meniu unde scrie wipe data/factory reset. Asta îți va șterge memoria telefonului (nu și a cardului, dar e bine să-l scoți totuși).

| NOname explică (pentru hippiemuslim):

Mulțumesc frumos. Dar cred că este totuși vorba despre PIN-ul cartelei.

| hippiemuslim a răspuns (pentru NOname):

Dacă ai păstrat PUK-ul e ușor de rezolvat. Dacă e cartela de abonament e și mai ușor.

| NOname explică (pentru hippiemuslim):

Mersi.

| NOname explică (pentru hippiemuslim):

Să vă mai întreb ceva. Mi-am stresat toţi vecinii până am găsit pe cineva în reţeaua Orange (de pe alte reţele sau de pe fix acele numere nu pot fi apelate, sunt ca şi inexistente), însă a mai apărut o problemă. Când sun la 484 (cu *100# nu am reuşit deloc), în afară de numărul de telefon pentru care solicit codul PUK, îmi cere şi o parolă din 6 cifre, pe care, la cât de zăpăcită sunt, evident, am uitat-o. Cum pot rezolva fără acea parolă, dacă pot?