| AlexandraAle121 a întrebat:

Am 84% sănătate bateriei la iPhone 13 pro max, și vara asta fac 2 ani de când îl am. Oare bateria chiar trebuie după cum scrie pe net la Apple sa se schimbe când e 80% Cel puțin 79% sau se poate când e și mai puțin și dacă schimb la sub mai puțin decât cât trebuie ce consecințe pot avea sau ce se poate întâmpla?

5 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Am cautat si eu pe net referitor la ceea ce ai zis si nu imi vine sa cred, ce propaganda fac unii si prostia asta este pornita chiar de la ei de la Apple
de exemplu baietii de aici care se ocupa cu reparatii iphone spun asa :

Q: Când e recomandat să îmi schimb bateria iPhone-ului?
A: Atunci când în secțiunea Settings->Battery->Battery Health în tab-ul Maximum Capacity apare un procentaj mai mic de 85%.
https://iphonedoctor.ro/Baterie-iPhone

totusi as lua de bune nu informatiile de mai sus ci pe acestea :

Cum stii cand trebuie sa schimbi bateria la iPhone?

De obicei, schimbi bateria la iPhone atunci cand autonomia acesteia este foarte scazuta. Cand dupa o incarcare la 100%, iPhone nu mai poate sta deschis decat cateva ore, atunci cand la Battery Health apare status: Service.

De obicei, aceasta indica o valoare "Battery Health" sub 75%. Semn ca bateria este suficient de uzata incat se impune schimbarea ei intr-un service autorizat Apple.

desi este o prostie in opinia mea sa inlocuiesti un acumulator al unui telefon la 70-75% din capacitatea maxima de incarcare de 100%, insa vezi ca proprietar de telefon android nu am aceasta problema, eu schimb cand consider eu si am anumite repere proprii dupa care ma iau, nu cand imi spune "Apple" sa schimb acumulatorul!
este adevarat totusi ca iphoneurile din punct de vedere al managementului acumulatorului pe parte de software au dezvoltat ceva ce telefoanele android nu au, adica sa vezi in timp real sanatatea acumulatorului!

| AlexandraAle121 explică (pentru Simpatic):

Eu la iPhone 6S care l-am avut, a ajuns la 79% sănătate bateriei și gen dacă era încărcat telefonul la 100%, intrăm pe Tiktok de exemplu și în vreo 30 min aveam baterie la 20/30%. Daca mi se întâmplă așa și la acest atunci ar trebui schimbat.

| SkandallKamataru a răspuns:

Da te-ai jucat ceva pe el daca ai 84%... atat timp cat nu iti afecteaza utilizarea zilnica si te tine pana seara, nu vad de ce ai vrea sa schimbi bateria... Aia o schimbi doar cand nu mai face fata telefonul.
Practic cu 100%, telefonul ar functiona ca exemplu 10 ore (Am dat un exemplu, bateria lui tine mult mai mult)
Eh cu 84%, va tine decat 8.4 ore, care inseamna 8 ore si 24 de minute.
Iar raportat la cat de buna e bateria telefonului tau, cred ca ar trebui schimbata pe la vreo 70%.

| AlexandraAle121 explică (pentru SkandallKamataru):

Cum eu am 84% sănătate bateriei la telefon, mă ține bateria câteodată o zi întreagă câteodată o zi jumate sau 2 zile. așa scrie că la 79% sănătate bateriei trebuie schimbata. dar nu-mi se întâmplă să-mi se descarce repede sau ceva de genul.

| SkandallKamataru a răspuns (pentru AlexandraAle121):

Daca nu se descarca repede nu ai nici un motiv sa o schimbi... sa schimbi o baterie e 500 lei, practic dai 500 de lei ca sa ce? Ca oricum iti bine bateria, aia e pusa acolo doar sa le ia la naivi banii, e o chestie care exista de cand erau telefoanele alea slabe, atunci era valabil, ca la un iphone 6, bateria te tine 2-3 ore, tu nu ai motiv sa o schimbi.