| anonim_4396 a întrebat:

Bună ziua! Dețin un iPhone 11 și astăzi mi-a apărut la baterie următorul mesaj: "Starea de sănătate a bateriei Dvs. este degradată semnificativ. Un furnizor de service autorizat Apple poate înlocui bateria pentru a restabili complet performanța și capacitatea". Starea de sănătate acum îmi arată 79%. Nu mai este in garanție telefonul. Va rog in cazul in care ați primit acest mesaj, ce ați făcut. Cât v-a costat schimbarea bateriei in afara garanției la un furnizor Apple sau dacă ați schimbat-o altundeva și sunteți ok cu bateria schimbată. Mulțumesc anticipat!

6 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Poti duce telefonul oriunde nu doar la Apple, trebuie schimbata bateria sa fie exact acelasi model cu originala si acelasi tip de voltaj si amperaj ca sa functioneze, o baterie originala poate costa si 200 lei, plus manopera 50 sau 100 deci sa ai la tine 350 lei ca sa il repari ca peste tot diferă tarifele la manopera, daca locuiesti in Bucuresti, mergi la Obor in pasaj, gasesti reparatii decodari resoftari telefoane, acolo au baterii huse folii de protectie, incarcatoare căști handsfree, au detoate.

| julOG a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Am schimbat eu o baterie de iPhone 7 acum un an la un gsm cum zici tu.
400 de lei, știi ce au făcut mai exact?
Telefonul arăta 100% in setări, frumos. Dar se descarca mai repede decât înainte, drept urmare a fost de complezenta laughing plătești banii aia doar ca să te păcălească privirea.

Dacă vrei calitate tot cam la același preț, cum a spus și ea in intrebare, mergi la un service autorizat Apple care lucrează cu furnizori Apple piese originale.
https://istyle.ro/service-istyle/
Am găsit eu ceva, spune ca e 460ron.

| Wr3nch a răspuns:

Înseamnă ca bateria ta si-a pierdut o cincime din capacitate. Exemplu: daca la inceput putei asculta muzica de pe Youtube 10 ore, acum va tine putin sub 8 ore. JulOG nu are dreptate si eu as zice sa cauti un service autorizat Apple in zona ta, is destule service-uri de cartier care pun piese proaste. Google te poate ajuta aici.

| julOG a răspuns:

Buna seara!
Din păcate, Apple nu creeaza componente noi pentru înlocuire. Practic, dacă vei merge la un service autorizat Apple sau gsm îți vor înlocui bateria actuala cu o baterie mai buna luată dintr un alt telefon Apple, ori o total alta baterie random cât sa creeze doar senzația de 100% în setări.
Tehnologia de obicei te tine câțiva ani, nu cât sa le poți repara complet.

| Brizbriz a răspuns (pentru julOG):

"acum 3 ore | julOG a răspuns:
Buna seara!
Din păcate, Apple nu creeaza componente noi pentru înlocuire. "

BATI CAMPII... SERIOS
https://www.emag.ro/......phone+11/c
TOATE alea de acolo sunt noi si vad si de iphone 6

"Tehnologia de obicei te tine câțiva ani, nu cât sa le poți repara complet."

exact atat tine o baterie NOU NOUTA!

| julOG a răspuns (pentru Brizbriz):

Https://www.lifewire.com/where-is-the-iphone-made-1999503

Pe eMAG ai văzut ce scrie?
Baterie "compatibila cu iPhone". "pentru iPhone", "Baterie pentru iPhone 6S cu IC original" etc, hai ca are ceva original pe acolo, o mufă.

Per total, nu îți cumperi tu baterie de pe net ca asa ai chef. Te duci la un service autorizat Apple unde ei dețin asa ceva in original.
La asta mă refeream când spuneam ce spuneam, nu găsești piese originale la orice colț.
Citeste și faptul ca nu te duci la oricine: https://support.apple.com/ro-ro/HT210323

Nu ii dai fetei link pe eMAG sa și cumpere singura baterie "originala" Apple de 80 de lei :)) tu asa ai face?
Se duce frumos, cum și spunea, la un service autorizat Apple care lucrează cu furnizori de reparații independenți care AU ACCES la piesele originale. Asa e cel mai corect și de calitate!