| Energyboy a întrebat:

Am ecranul spart. Nu stiu ce trebuie sa schimb la el, touch-ul sau display-ul? Imaginea este clara, touch-ul nu functioneaza in zonele unde este crapat. Butoanele merg partial si sunt luminate.
Funda.

4 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

În acest caz, cel mai probabil, ar trebui schimbat doar touchscreen-ul happy

Dar, în general, la Service se schimbă tot ansamblul : Display + Touchscreen + Ramă!
Evident, depinde şi de model...

Toate cele bune!

| SonicAndrei a răspuns:

Nu știu să-ți zic exact, întreabă la un service. Trebuie schimbată doar sticla care protejează ecranul, nu tot ecranul. Pot estima că ar costa 500 de lei.

De acum te rog să folosești o folie de sticlă (tempered glass). Dacă îl vei mai scăpa pe jos se va sparte folia (care nu costă mai mult de 50 de lei), nu ecranul.

| Sellak a răspuns:

Daca se vede perfect inseamna ca display-ul nu a fost afectat deci trebuie schimbata numai sticla ( touch-ul ), dar depinde de ce telefon ai, la multe telefoane sticla vine cu tot cu display. Spune-mi ce telefon ai si iti zic daca sticla e cu tot cu display

| AFCGSM a răspuns:

Depinde de modelul telefonului.