| ioanamaria2000 a întrebat:

Am gasit un telefon J5 pe care l-am folosit acum mai multi ani si m-am gandit sa i-l dau mamei mele pentru ca al ei s-a stricat. Am uitat parola pe care am avut-o, asa ca l-am resetat dar acum imi cere un cont google anterior la care telefonul a fost sincronizat si chiar nu imi mai amintesc...e vreo metoda prin care pot sa il fac?

8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Da resetare totala, de fabrica.
Dupa acesta poti face un cont nou pe Google, pentru mama ta.
E bine sa-ti notezi intr-un carnetel TOATE numele si parolele folosite, precum sa vizitezi lunar si contul de e-mail de siguranta!

| SharpEagle a răspuns (pentru Bula):

Nu cred ca mai poate, de vreme ce nu mai are acces in telefon, nu-l lasa sa treaca de pasul cu contul de google.
Ce facut el a fost sa reseteze telefonul fara sa faca mai intai remove la contul de google.
Ideea e sa mai faca reset inca o data to factory settings, dar de data asta din postura in care telefonul nu este initializat, deci nu are nici un cont configurat pe el. In felul asta Androidul nu-si va activa acel flag de "unproper reset", care se intampla cand resetezi un telefon direct din recovery mode sau fara sa fi sters contul de google inainte de reset.

| SharpEagle a răspuns (pentru SharpEagle):

Si daca ma gandesc bine, nici nu-i nevoie de metoda din acel video de mai sus, cu aplicatia care deschide "Settings".
Cred ca poate face inca o data factory reset cu metoda recovery boot. Ar trebui sa fie acelasi drac. Cred.

| SharpEagle a răspuns:

Pai, de ce ai da acelasi cont google? Sau ti-l cere explicit p-ala si nu vrea altul? Resetul a fost d-ala "dur", nu? Adica, "to factory settings"?

| ioanamaria2000 explică (pentru SharpEagle):

Imi cere explicit conectare la un cont google folosit anterior pe telefon..nu mai stiu ce am dat, am urmarit un clip pe YouTube?

| SharpEagle a răspuns:

De fapt, pentru tine metoda corecta e asta:
https://www.youtube.com/watch?v=DJ8_qbj1DPQ

| SharpEagle a răspuns:

Doar ca nu trebuie sa mai bootezi in recovery mode, deja e resetat.

| SharpEagle a răspuns:

Si daca ma gandesc si mai bine, cred ca motivul pentru care a ramas "agatat" pleaca de la faptul ca resetul s-a facut fara a se scoate criptarea de pe el, fara scoaterea lock-ului. Nu neaparat ca nu s-ar fi sters contul google de pe el. Ma rog, n-am testat daca face la fel cu reset fara lock dar cu cont nesters inainte de reset. E doar o banuiala.