| TePwp a întrebat:

Am o intrebare legata de camera telefonului Samsung galaxy s8, stiu ca acesta are o camera de 12, dar un a5 2017 are 15, si un a5 2016 are 13. Nu inteleg cum camera de la s8 este asa de buna chiar daca are mai putini (megapixeli cred). E vorba de camera de pe spate

Răspuns Câştigător
| RAY a răspuns:

Mai multi megapixeli inseamna o camera mai buna

E una din cele mai raspandite conceptii gresite. Si totul se datoreaza marketingului care ne spune de ani de zile ca "mai mult inseamna mai bine", incercand sa-I convinga pe potentialii cumparatori sa cheltuie mai mult. De fapt, nu doar numarul de megapixeli conteaza in gradul de calitate al unui aparat foto sau camere pentru smartphone. Pentru ca mai multi megapixeli nu inseamna neaparat o fotografie mai bune. Iar uneori, sa inghesui prea multi megapixeli pe un senzor mic creeaza chiar zgomot pe imagine si efectul opus. Mult mai mult conteaza sensibilitatea la lumina, lentilele sau obiectivul in cazul aparatelor foto, apertura, viteza de expunere sau performantele senzorului si ale softului de procesare.

1 răspuns:
| RAY a răspuns:

Faza cu megapixeli e mult mai marketing

https://www.gadget.ro/......ne-urilor/
http://www.yoda.ro/......arate.html

iphone nu ai vazut ca nu are multe megapixeli si ce poze face super

| RAY a răspuns (pentru RAY):

Mai multi megapixeli inseamna o camera mai buna

E una din cele mai raspandite conceptii gresite. Si totul se datoreaza marketingului care ne spune de ani de zile ca "mai mult inseamna mai bine", incercand sa-I convinga pe potentialii cumparatori sa cheltuie mai mult. De fapt, nu doar numarul de megapixeli conteaza in gradul de calitate al unui aparat foto sau camere pentru smartphone. Pentru ca mai multi megapixeli nu inseamna neaparat o fotografie mai bune. Iar uneori, sa inghesui prea multi megapixeli pe un senzor mic creeaza chiar zgomot pe imagine si efectul opus. Mult mai mult conteaza sensibilitatea la lumina, lentilele sau obiectivul in cazul aparatelor foto, apertura, viteza de expunere sau performantele senzorului si ale softului de procesare.