| Girly97 a întrebat:

Am si eu o problema cu Lenovo A536. Cam de o luna imi tot arata notificarea "cardul SD este deteriorat" si se pare ca nu mai este detectat de telefon. In plus am si memorie plina din cauza asta si nu pot sa actualizez aplicatiile importante. Intentionez sa cumpar alt card SD zilele astea si as vrea sa imi restartez telefonul din fabrica ca sa rezolv problema memoriei prea mari dar as vrea o solutie in asa fel incat sa nu imi pierd videoclipurile si pozele din galerie. Este posibil? Daca da, cum as putea face asta? Nu ma deranjeaza daca pierd celelalte date dar as vrea ca macar galaria sa ramana la fel.

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca s-a umplut cardul SD, el poate avea sistemul de fisiere deteriorat sau poate fi chiar o defectare fizica.
Trebuie intai scos cardul din telefon si conectat la un calculator (prin intermediul unui cititor de cartele).

Daca se vede continutul cardului, el trebuie mutat intr-un folder nou pe calculator, pentru a se poate distinge. Astfel se va elibera continutul. Daca eroarea persista in continuare, atunci cartela trebuie formatata inainte de a fi folosita in telefon.

Daca nu se vede nici un continut (sau nici cartela) atunci ea este defecta, trebuie folosita alta.

| mihai69 a răspuns:

Descarci totul în PC.

| George192 a răspuns:

Trebuie sa descarci datele in pc si eventual sa iei un nou card si transferi datele pe el este simplu