| silviu8686 a întrebat:

Am un card micro sd de 8 gb si un telefon Nokia 5228 si deodata nu am mai putut accesa nimic de pe card am conectat telefonul la laptop si am incercat sa formatez hardul dar este protejat de scriere si nu stiu cum sa fac sa il pot folosi din nou am incercat s a il formatez cu tot felul de programe si imi zice ca e formatat dar windowsul nu il vede asa imi zice iar daca vreau sa il formatez si din nou dapa aia ca e protejat de scriere si nu e figura aia cu butonul lateral ca am incercat si asa. daca stiti careva cum sa fac sa pot folosi cardul din nou va rog sa imi ziceti.va multumesc.

2 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Cred că ai copiat ceva virusat pe cardul de memorie...

NU mai poţi să-i faci nimic, va trebui să cumperi alt card.

Eventual, încearcă să introduci cardul în alt telefon şi vezi dacă reuşeşti să-l formatezi de pe acel telefon...

Toate cele bune.

| danielusB a răspuns:

La fel am pățit și eu cu SD de 2gb, mergea formatat doar pe fotocamera (o data a mers și pe laptopul unui prieten) cred ca e o problema cu driverul de la cardreader. Pana la urma am cumparat alt cardreader cu Cd de instalare.