| mtw123 a întrebat:

Am un iphone 12 pro max cumparat de 4 zile si se incarca foarte greu. Am cumparat incarcator fast charge dinainte sa-l primesc. Am mai comandat inca unul. Sa fie ceva defect la el?

11 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Este de preferat sa-l incarci cu cel original.

| mtw123 explică (pentru darrio2007):

Nu vine cu adaptor in cutie, ci doar cu cablu. Am cumparat eu adaptorul separat.

| darrio2007 a răspuns (pentru mtw123):

Nu stiam, nu am avut Iphone niciodata. Dar nici nu imi iau.

| anonim_4396 a răspuns (pentru mtw123):

Este de iphone 12?

| GabiDumitrescu a răspuns:

Pai ce fel de incarcator ai cumparat? E probabil vorba de citi W poate sa dea el. Uita-te ce scrie pe el la putere. Nu ar fi de mirare sa fi luat un incarcator de vreo 12 W ca fiind "fast". Puterea e amperajul inmultit cu voltajul.

| mtw123 explică (pentru GabiDumitrescu):

Am luat de 20 W. Ideea e ca il incarca cam pana la 80%, apoi arata ca incarca, dar de fapt nu l
Incarca

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru mtw123):

20 W ar trebui sa fie ok. Vezi ce zice si @dinaprilie, cred ca asta e problema ta. happy

Răspuns utilizator avertizat
| dinaprilie a răspuns:

Vezi ca in settings—battery ai ceva de management al bateriei unde spune ca pe durata incarcarii se poate "optimiza" procesul de incarcare. Astfel el il incarca pana pe la 80% - standard recomandat din fabrica si il tine acolo. Poti dezactiva aceasta functie si sa-i dai frau liber.

| mtw123 explică (pentru dinaprilie):

Am dezactivat optiunea asta dupa ce l am scos de la 85% de la incarcat si l am tinut destul de mult si nu mai incarca deloc

| dinaprilie a răspuns (pentru mtw123):

Taicamiu are un iphone 12 si la fel se incarca pe timpul noptii. Spre exemplu iphone x al meu il incarc 100%, cei dret folosesc o baterie externa fast charge.