| LarisaChe07 a întrebat:

Am un iPhone 13 pro max si am intrat cu el in apa. Nu se vede nimic pe ecran, e negru, dar inca este pornit fiindca vibreaza la 1-2 minute de la notificari. S-a dus, trebuie schimbat ecranul? Pot sa ii fac ceva? Sau isi revine dupa ce se usuca apa din el?

9 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Trebuie schimbat displayul dar costă enorm

| dullcat a răspuns:

Buna.Nu folosi uscatorul de par, e posibil sa faci mai rau, mai ales daca e setat pe aer fierbinte.Incearca cu orez sau intr-o punga alaturi de un saculet mare de silica gel, cum sunt cele pentru incaltaminte sau electronice.

| LarisaChe07 explică (pentru dullcat):

Intre timp nu si-a revenit, o sa incerc in orez. Mi se pare ciudat totusi cum Apple afirma o rezistenta de pana la 30 min la 6 metri adancime.

| CdeMetal a răspuns:

Daca apa are chimicale gen piscina sau e apa sarata trebuie dus la service, telefoanele astea sunt waterproof doar in apa curata si cam atat

| LarisaChe07 explică (pentru CdeMetal):

Era apa de piscina. Am mai intrat de multe ori cu telefoanele in piscina si n-au avut nimic.

| CdeMetal a răspuns (pentru LarisaChe07):

Sunt mai multi factori, de la clorul din apa din piscina, la presiunea aplicata de adancime, dar e clar deja ca nu se poate salva fara service, e posibil sa se fi ars cablul ala care face legatura cu placa de baza sau e dus tot ecranul

| Andreea99911818181 a răspuns:

Normal toti spun ca Iphone e rezistent la apa. Baga l intr-un castron cu orez si tine l cateva ore. Sunt sigura ca si revine. Am iphone de 10 ani si m-a dezamagit doar in privinta softului, cand am bagat de multe ori codul gresit nestiindu mi parola de la icloud si nu am putut lua legatura cu cei de la Apple doar in 2 saptamani timp in care telefonul a stat degeaba in casa laughing usuca l cu un feon la mufa de incarcare si toate intrarile si dupa baga l in orez. Isi revine sigur

| exoticbutters a răspuns:

Poti incerca sa il tii "ingropat" in orez vreo doua zile (in cel mai dubios mod posibil, la mine a functionat)

| LarisaChe07 explică (pentru exoticbutters):

Cred ca mor 2 zile fara telefonul principal =)