| Catalinlupu23 a întrebat:

Am un j6 2018 care nu tine asa de mult si vreau sa apelez la voi sa imi spuneti cateva metode cum sa tina bateria mai mult.Dau o funda mare.

Răspuns Câştigător
| Verttigo a răspuns:

1.Cat tine baterie, câte ore de utilizare normal? (accesezi internetul... Facebook, insta, google, faci poze.)
2. Îl lași sa se încarce în ciclu complet și sa se descarce minim pana la 10 %?
3. Din prima zi de utilizare a avut aceasta problemă?
4. Ca metoda de resuscitare a baterie, una cu șanse destul de mici, este ca să mergi cu telefonul în service iar cei de acolo sa îi aplice un soc bateriei. Repet, nu se garantează restabilirea parametrilor acesteia.
5. Varianta cea mai sigură, dacă îl ai din magazin cu garanție, se schimba bateria cu una nouă, în baza garanției. Dacă nu garanție la el, rămâne să-ți cumperi una nouă, dar sa fie originala 100%. Dacă nu e originala vei avea aceeași problemă și pe viitor.
Dacă ai o utilizare intensivă, nu te aștepta să țină mai mult de 15-20 de ore...
Programele de management a bateriei de pe google play te pot ajuta și nu prea deoarece se suprapun în lucru cu managerul telefonului. În plus, din multitudinea de aplicații instalate în memoria telefonului, parte din ele rulează în background "mâncând" la rândul lor resurse și da, bateria.
Deci, ori un soc la baterie (slabe șanse de recuperare) ori schimbarea acesteia. Dar înainte de toate tu trebuie sa fii conștient de modul de utilizare a telefonului. Unul intensiv, consuma pe măsură.

| Catalinlupu23 explică (pentru Verttigo):

E bun raspunsul tau dar nu e vina bateriei, cat la suta trebuie descarcat, etc.si am facut o prostie ca mi-a zis un prieten sa formatez bateria ca ține mai mult si asta am facut si am scos cartela din telefon si l am lasat 12 ore la incarcat cred ca asta era problema si vreau sa calibrez bateria sa tina mai mult astept un raspuns verttigo.Multumesc

| Verttigo a răspuns (pentru Catalinlupu23):

Catalin, bateriile nu se formatau niciodată. A fost o totala prostie cu formatatul. E calculator sa ii pui Windows pe el? Ce naiba..in fine. Treaba e ca, tu trebuie sa ii faci un cucle de 3 zile telefonului. Utilizare moderata. Atenție. Moderata. După aceste zile poți spune dacă da, se descarca repede sau...o ajuți tu? știu, e aiurea sa fie nou și să-ți facă probleme dar mai sunt și rateuri. Succes

| Catalinlupu23 explică (pentru Verttigo):

Un exemplu adica sa tin 3 zile telefonul ne incarcat sau sa tin economisirea? nu am inteles bine faza cu moderata.Astept un raspuns

| Verttigo a răspuns (pentru Catalinlupu23):

Sa îl folosești normal. Apeluri, internet,... Nu sa stai pe el non stop. De dimineață până seara. Sau sa te joci câte o ora

| Catalinlupu23 explică (pentru Verttigo):

Da dar de ce se duce repede bateria ca nu e stricată bateria, ceva metode sa imi dati aveti?

9 răspunsuri:
| Bogdan70001 a răspuns:

Eu iti zic un lucru, poti sa-l crezi sau nu.Telefonul tau are oricum o baterie slabuta, iar daca ai mai si statat pe el la incarcat sau l-ai supraincalzit este si mai nasol
In Android Pie se pune destul de mult accent pe baterie din cauza asta sunt si telefoane de 3000 mAh care tin si o zi 2 de utlilizare normala (de ex Xiaomi MI A2),pentru ca Android Pie se descurca foarte bine cu bateria, DAAAAAAR telefoanul tau are 8.1 si in cazul asta singurele aplicatii care te pot ajuta necesita ROOT
Daca ai root-at telefonul foloseste urmatoarele aplicatii:
1) LSpeed
2. Greenify

Funda?

| Catalinlupu23 explică (pentru Bogdan70001):

Nu am root-at telefonul

| Bogdan70001 a răspuns (pentru Catalinlupu23):

Pai ar fi bine

| daniel920 a răspuns:

Intri in setari, intretinere dispozitiv apesi unde scrie baterie si urmezi instructiunilewinking