| JusTPauL a întrebat:

Am un LG g3 si internet pe cartela de la telekom.
Problema este ca nu merge bine internetul.
Cand sunt pornite datele imi arata doar 2 sageti si un E".
La celalalt telefon imi apare 3g si mergea bine internetul.
Stiti care ar fi problema?

Răspuns Câştigător
| Danzell a răspuns:

Cel mai probabil nu ai semnal 3g in zona ta. cu atat mai putin 4g
H+ vine de la HSPA+. hspa+ asta e mai bun ca viteza decat 3g
ca viteze(de download) vin cam asa
EDGE= 217Kb/s
3G(UMTS)=384Kb/s
H(HSPA)=7.2Mb/s
H+(HSPA+)(care are mai multe versiuni nu stiu care e la noi in tara probabil pana in v8)=14.4Mb/s(v6), 21.1Mb/s(v7), 42.2Mb/s(v8), 84.4Mb/s(v9), si 168.8Mb/s(v10)
4G(LTE si LTE-A)=100Mb/s(LTE) si 1Gb/s(LTE-A care e inca experimental)

in caz ca ai observat hspa+(v10) are viteza mai mare decat LTE insa LTE are viteza de upload mai mare 50Gb fata de 23.

acum depinde si ce optiuni de net ai la cartela. eu am pe Vodafone abonament cu 3g si optiune 4g. la mine apare 4g iar cand eram pe 3g imi arata H sau H+

4 răspunsuri:
| Danzell a răspuns:

Eu tot G3 am insa nu sunt pe telekom. nu am avut nici o problema. vezi sa nu fi selectat din greseala alt network mode
il gasesti in setari>Networks> Tethering and networks> Mobile networks.
ai acolo 2 chestii. Network mode (care trebuie sa fie pe GSM/WCDMA/LTE auto

si inca o chestie cu use only 2g networks. care trebuie sa o demarchezi.
E vine de la EDGE care e retea 2G (adica GSM)

| JusTPauL explică (pentru Danzell):

Sunt 4 chestii acolo, e bifat pe GSM/WCDMA/LTE auto. Dar tot E cu 2 saget am.
Asa greu merge ca si google se incarca greu.

| JusTPauL explică (pentru Danzell):

L-am incercat astazi in alta zona si se pare ca merge bine, video fullhd pe YT si se incarca. Dat tot nu apare 3G sau 4G, a aparut doar H+.
Asa apare si la tine?
Eu am net pe cartela de la telekom.

| JusTPauL explică (pentru Danzell):

Aha, mersi fain de ajutor, m-ai ajutat mult.

| Danzell a răspuns (pentru JusTPauL):

Cel mai probabil nu ai semnal 3g in zona ta. cu atat mai putin 4g
H+ vine de la HSPA+. hspa+ asta e mai bun ca viteza decat 3g
ca viteze(de download) vin cam asa
EDGE= 217Kb/s
3G(UMTS)=384Kb/s
H(HSPA)=7.2Mb/s
H+(HSPA+)(care are mai multe versiuni nu stiu care e la noi in tara probabil pana in v8)=14.4Mb/s(v6), 21.1Mb/s(v7), 42.2Mb/s(v8), 84.4Mb/s(v9), si 168.8Mb/s(v10)
4G(LTE si LTE-A)=100Mb/s(LTE) si 1Gb/s(LTE-A care e inca experimental)

in caz ca ai observat hspa+(v10) are viteza mai mare decat LTE insa LTE are viteza de upload mai mare 50Gb fata de 23.

acum depinde si ce optiuni de net ai la cartela. eu am pe Vodafone abonament cu 3g si optiune 4g. la mine apare 4g iar cand eram pe 3g imi arata H sau H+