| anonim_4396 a întrebat:

Am un Orange Yomi luat la abonament si i-am pus CWM iar apoi am incercat sa pun un custom rom pe el insa nu a mers. Cand instalarea era pe la 10% acesta s-a stins si sa reaprins si a ramas in bootloop blocat la acel logo cu acel robotel si scris in verde Android pe fundal alb. Am incercat si alte 5 custom rom-uri si tot la fel imi facea. Am vrut sa il restaurez din backup insa mi-am dat seama ca uitasem sa ii fac backup la versiunea aceea originala. Am stat vreo 9 ore pe net descarcand tot felul de firmware-uri pentru acest Orange yomi cu gandul ca numele lui real e "Alcatel Onetouch Pop C1". Am gasit multe pachete zip pentru "One touch pop c1" insa niciunul nu a fost bun. Pur si simplu conectam telefonul fara bateria la PC si deschideam Sp Flash Tools iar mai apoi incarcam acel "scatter" si dadeam "download" insa imi dadea eroare. Am incercat si cu alte versiuni de Sp Flash Tools si imi dadea altfel de erori. Nu, nu e de la PC deoarece pana acum am mai resoftat pe acest PC un pixi 3(4), un Lenovo a328 si inca cateva telefoane. Nu inteleg cum asta e singurul telefon care mi-a dat cel mai mult de furca dintre toate telefoanele resoftate de mine. Sa continuam povestea. Am gasit pe un forum strain o persoana ce facuse un post in care pusesera un link pentru firmware-ul al telefonului "Orange Yomi". Asta a fost singurul firmware ce se numea "Orange Yomi". Celelalte descarcate de mine erau "Alcatel Pop C1". Am descarcat pachetul zip si l-am dezarhivat intr-un anume dosar dupa care am deschis Sp Flash Tools si am incarcat scatterul acolo iar totul a decurs perfect si fara vreo eroare. Chiar m-am bucurat si credeam ca am rezolvat insfarsit. Imediat peste 9 minute telefonul era gata. Am dat click pe "ok" la pc si am scos telefonul de la PC. Am bagat bateria in el si apoi am tinut apasat pe butonul de pornire insa degeaba. Pur si simplu nu se aprindea. Am scos bateria si am pus-o la loc si era tot la fel. Am tot repetat procesul si am tinut pe buton pentru al aprinde insa telefonul tot nu se aprindea. Dar cand l-am pus in priza am observat ca beculetul din zona difuzorului se aprinde. Asta cred ca inseamna ca se incarca. Il tin de 1 ora la incarcat si e tot la fel. Nu se aprinde. Care ar putea si cauza si cum se rezolva? prcizez ca telefonul e pe abonament si inca are garantie. Dau funda celui ce ma ajuta! O zi buna!

2 răspunsuri:
| dulgherunicu a răspuns:

Inainte sa dai dowload firmware in sp flsh tool trebuie sa-i dai stergere totala

| Sebaseba33 a răspuns:

Daca nu ma înșel cei de la garanție nu îți vor face nimic. Eu nu am făcut un beckup si am rootat telefonul si s-a dus garanția ( nu se deschidea camera din fata dar cea de pe spate se deschidea asa ca i-am zis papa selfi)