| naomiiii a întrebat:

Am un Redmi 8 de doi ani și în ultimele săptămâni a început să se blocheze și să meargă greut și se reporneste singur dintr-o dată. Din ce cauza?

2 răspunsuri:
| Hyperion7 a răspuns:

Ai fie prea multe aplicații ce rulează în fundal, fie ai memoria aproape plină.
Atenție! Daca ai un card de memorie destul de lent, posibil și el sa-ti îngreuneze funcționarea.
Sau exista posibilitatea ca bateria sa fie degradata și să nu mai livreze suficient curent către procesor.
Ori, posibil un update sa-l facă să meargă greoi, de obicei ăștia de la Xiaomi au probleme de gen.
Și deși sunt multiple cauze, eu totuși recomand o resetare!
Baftaaaa!

| DjSannan a răspuns:

Există mai multe motive pentru care un telefon poate începe să se blocheze și să meargă greu și să se restarteze singur. Unele dintre aceste cauze pot fi:

Probleme de software: Dacă ați instalat recent aplicații noi sau ați actualizat sistemul de operare, acest lucru ar putea fi cauza problemelor de performanță. În acest caz, ar putea fi necesar să resetați telefonul la setările de fabrică sau să îl actualizați la cea mai recentă versiune de software disponibilă.

Probleme de hardware: Dacă telefonul dvs. are o performanță slabă chiar dacă nu ați instalat aplicații noi sau nu ați efectuat actualizări recente, problema poate fi cauzată de probleme de hardware. Acest lucru poate fi cauzat de defecte ale componentelor hardware, cum ar fi memoria RAM sau procesorul. În acest caz, ar putea fi necesar să duceți telefonul la un service pentru a fi reparat.

Supraîncărcarea sistemului: Dacă aveți multe aplicații deschise în același timp sau utilizați multe resurse ale sistemului, acest lucru poate duce la supraîncărcarea sistemului și la probleme de performanță. În acest caz, ar putea fi necesar să închideți aplicațiile inutile sau să restricționați utilizarea resurselor sistemului.

Este important să înțelegeți că acestea sunt doar câteva dintre posibilele cauze ale problemelor de performanță și repornire automată