| antimasonerie a întrebat:

Am un redmi note 11 și am sesizat când setez pe 90 hz refresh rate pe olx și Facebook la imagini pâlpâie parca ecranul dar pe rata de împrospătare de 60 hz nu se întâmplă așa ceva.Este normal sa facă așa la 90 hz? Sau are telefonul meu o problema? La 60 hz nu face așa.

Și ce este acest refresh rate, la ce ajuta?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Nu e defect, e iluzie optica.
Sunt mai multe frecvente tocmai sa poti alege una care nu palpaie.

3 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

1 nu e iluzie, tel-ul tău nu "duce" (deși scrie că da) frecvența aia
2 la ce-ți trebuie rată mare la olx?

Bula
| Bula a răspuns:

Standardul este de 60Hz.
Refresh mai mare este pentru aplicatii speciale /jocuri).

| antimasonerie explică (pentru Bula):

Deci este pentru fluiditate in alea? dar de ce pâlpâie ecranul la 90 hz? Nu e un defect al telefonului? La calitatea videoclipurilor nu ajuta nu?

| Bula a răspuns (pentru antimasonerie):

Nu e defect, e iluzie optica.
Sunt mai multe frecvente tocmai sa poti alege una care nu palpaie.