| GabiC1337 a întrebat:

Am un Samsung Galaxy A3 2015 si nu imi citeste cartela sim, am incercat orice cartela nu merge. Ce trebuie sa schimb la el? Placa de baza?

8 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

S-a întâmplat brusc după un șoc sau ceva? Sau așa l-ai primit (cumpărat, găsit,...)

| MihaiNicu23 a răspuns:

Mergi la service poate doar acele lamele ce citesc sim-ul trebuiesc inlocuite sau stergele tu cu o carpa umezita in spirt.

| GabiC1337 explică (pentru MihaiNicu23):

Cum sa sterg lamele daca telefonul are compartimentul de sim cu cheita?

| Bogdan70001 a răspuns:

NU FACE NMK. Dupa ce ai bagat cartela sim dureaza cv pana ti-o citeste. Undeva la 5-10 minute in cel mai rau caz. Daca dureaza de cateva zile mai este o solutie, doar ca nu iti mai pot explica tinand cont de faptul ca telefonul unde respectiva setare este momentant defect

| LPCTSTR a răspuns (pentru Bogdan70001):

Uau.
Un raspuns degeaba iar in ultima parte nonsense chiar daca am recitit de vreo 5 ori pentru a intelege.
Cartela sim este citita instant si nu dureaza nici macar 30 secunde pentru a o recunoaste.
Si referitor la problema lui: fie este defect un pin (cel care face contactul cu simul) ori este defect simul.

| Bogdan70001 a răspuns (pentru LPCTSTR):

Omule nu te supara, dar esti bata.Nush ce telefon minune ai tu, dar eu pe toate telefoanele pe care le-am avut, a trebuit sa astept app 5 minute pentru ca telefonul sa citeasca SIM-ul.Am avut un Xiaomi Redmi 4X, un Samsung Galaxy Core Prime, un Huawei P8 Lite si un J5 2016, si la toate a durat 5 minute ca sa citeasca SIM-ul. Daca nu te pricepi nu mai comenta.Referitor la ultima parte, unele smarphone-uri au nevoie de o anumita setare pentru a face contactele vizibile.Adica SIM-ul este citi, dar contactele sun invizibile pana la activarea optiunii.Am avut nevoie de chestia asta pe Xiaomi Redmi 4X...

| LPCTSTR a răspuns (pentru Bogdan70001):

Xiaomi nu este Samsung, Orange(telefoanele alea garbage), LG, Huawei sau Nokia, aici referindu-ma la acea "setare".
Iar eu cu absolut toate telefoanele (pana si la unul extrem de depasit fata de cele din prezent) nu am experimentat timpi mai mari de jumătate de minut pentru a recunoaște cartela sim, asta imediat cum porneste secventa de boot.
Se pare ca tu ai un telefon minune, nu eu.
Iar ca exemplu iti dau telefonul meu din prezent, un J5 2017 care citește cartela imediat cum a fost introdusă în slot, fără alte n minute de așteptare. Aceeași chestie si la un J3 2016, si pana si la un telefon micuț(de tot mentionam de telefoane garbage): Orange Zali.
Sper ca pe viitor sa fii atent si la tonul pe care îl folosești caci te adresezi unui necunoscut, nu familiei.

Însă o singură întrebare imi mai trece prin cap: de ce unui telefon i-ar lua 5 minute pentru a recunoaște cartela sim? Ce motive ar avea? Esti sigur ca nu ai luat telefoane defecte?

| Bogdan70001 a răspuns (pentru LPCTSTR):

Probabil am exager cu 5 minute.Btw am scris in cel mai rau caz dar 1 minut (aici ma refer la Xiaomi si Huawei) tot le-au luat