| Ysaika a întrebat:

Am un Samsung Galaxy mini Android 2.2.1 si am incercat sa mi-l rootez dupa metoda pe care o stiu(descarc de pe internet update.zip, inchid telefonul, il deschid folosind combinatia "Buton alimentare+Buton Home", dau pe a doua optiune). Telefonul imi arata ca totul a mers bine la instalatie, insa cand il pornes imi apare sigla de la Samsung si site-ul oficial. I-am dat si un "Factory reset" dar aceeasi problema.
Trebuie sa-l dau la service sau il pot repara si acasa?
Si inca o intrebare: Cum pot sa update in siguranta la Android 2.2.1?
Eu as vrea o versiune compatibila cu telefonul meu, cam pana la 2.3.6.
Daca va ajuta, am 279 MB Ram.

Răspuns Câştigător
| Intruder19 a răspuns:

Ai busit soft-ul si iti ramane in bootloop.

Acasa poti rescrie firmware-ul cu odin.

Iei un firmware pentru telefonul tau (AI GRIJA SA FIE EXACT MODELUL TAU CA IL BRICK-UIESTI DACA BAGI ALT FIRMWARE) de aici http://www.sammobile.com/firmwares/ + Descarci Odin si o sa iti reinstaleze soft-ul.

Un tutorial ai aici.
http://videotutorial.ro/......ial-video/

| Ysaika explică (pentru Intruder19):

Multumesc! O sa incerc, daca merge primesti Funda

| Ysaika explică (pentru Ysaika):

Da, am incercat, am luat Odin, driverele si firmware-ul (Cu exact modelul meu GT-S5570), am incarcat la PDA fisierul acela.MD5 si i-am dat Start.
Mi-a detectat telefonul, a verificat fisierul, dar s-a oprit la primul pas.
Cred ca tot la service ajung cu el, dar, oricum, multumesc, Funda!

| Intruder19 a răspuns (pentru Ysaika):

Daca ti-a dat fail, incearca o versiune mai veche de odin. Pentru android 2.3.6 ai nevoie de Odin 1.85

http://forum.xda-developers.com/attachment.php?attachmentid=581913

Si verifica ca firmware-ul downloadat sa fie pentru regiunea ta adica Europe. Un firmware de Romania sau Italia ar trebui sa functioneze.

Simpli pasi de facut:
Cu telefonul oprit tii apasat pe HOME+POWER+VOLUME DOWN sa il bagi in download mode, deschizi odin conectezi telefonul la PC, bagi fisierul downloadat la PDA si finalizezi operatiunea.

Atentie mare sa ai driverele pentru USB instalate.
http://developer.samsung.com/technical-doc/view.do?v=T000000117#none