| randomgui a întrebat:

Am un telefon mai vechi de care am uitat (imi luamsem unu nou si mi s-a furat) si acum il luasem pe asta si am vezut ca are niste virusi. Am incercat sa dau reset din boot am incercat in safe mode am incercat sa sterg fisierele (logN lysy +.) dar tot reapar cred ca va trebuii sa ii reinstalez softul. Ma poate ajuta cineva. PS: E un Samsung galaxy I9082

10 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

De ce nu-l devirusezi?

| randomgui explică (pentru Bula):

Cum?

| Bula a răspuns (pentru randomgui):

Descarci si rulezi un program serios de antivirus, de exemplu AVG.
Poti scana si online aparatul, aici:
http://www.eset.com/us/home/online-scanner
Dupa devirusare opresti si re-pornesti telefonul (din buton, cu apasari lungi).

| randomgui explică (pentru Bula):

Ok I`ll try now

| randomgui explică (pentru Bula):

Nu a mers mi-a spus ca nu am nimic

| Bula a răspuns (pentru randomgui):

Atunci nu virusi ai, ci poate alta incurcatura de soft sau hardware. Se intampla daca ai rootat telefonul si "e la liber", nu mai are protectie.
Nu ai scris cum- si ce simptome prezinta.

In viitor, fa cate un backup de sistem pe card SD, cand functioneaza bine, sa poti repune situatia respectiva in functiune.

| randomgui explică (pentru Bula):

Da, are root (nu am nimic important pe el) pot sa scap de root?

| Bula a răspuns (pentru randomgui):

Root-area inseamna ca stergi protectia de BAZA a sistemului si dai acces sa faca oricine orice doreste pe aparat. E ca si cum sa stergi parola si sa poata folosi oricine un sistem al tau (e-mail, Facebook, etc.)
Ca sa ai iarasi protectie la nivel de admin local trebuie sa resetezi sistemul la nivel de fabrica sau sa reinstalezi intreg softul.

| randomgui explică (pentru Bula):

Ok am incercat sa il resetez din fabrica dar nu m-a lasat paznicul sa intru. Si acum lasand gluma la o parte cum?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da,discutam undeva calumea?