| anonim_4396 a întrebat:

Android Nugat sau Marshmallow? Si de ce? Care e mai bun si ce oferă fiecare. Eu am A 5 2017. Si mi s-a actualizat... la Nugat. Nu imi place interfata si vreau sa il dau la setarile din fabrica sa recuperez vechiul Android mi se pare mai fainut. Ce dezavantaje ar fi? Adica marshmallow nu e bun? De ce tot imi cerea sa il actualizez.
Va rog iertati-mi neștiința.

Răspuns Câştigător
| ziftode a răspuns:

PS mai sunt si alte neplaceri daca pui alt firmware, in primul rand nu v-a mai fi firmware al telefonului tau (chiar daca gasesti unul care pare identic) deci nu numai ca e posibil sa nu se mai potriveasca asa de bine (eu am avut un S4 pe care am testat vreo 20 de firmware si numai unul a mers), dar chiar mai rau, exista o clauza prin care producatorii de telefoane chiar declara ca ramai fara garantie (la about, phone status nu mai e "oficial"), clauza ilegala in Uniunea Europeana (chiar am link-uri cu legea), insa daca nu ai cumva chef sa te judeci cu ei...

iar resetarea la setarile din fabrica nu schimba versiunea de Android, DELOC, vine la setarile default si atat!

4 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Nu interfata face Nougat mai bun. Bateria te tine mai mult, e mult mai secure, diverse operatii le face mult mai usor ca inainte. https://www.androidpit.com/android-nougat-vs-android-marshmallow-comparison

| ziftode a răspuns:

Nu mai poti sa revii la un Android anterior
DECAT DACA te duci pe un site specializat si downloadezi manual un firmware mai vechi (pentru Samsung exista https://www.sammobile.com/firmwares/ ) dar nu te sfatuiesc, intreaga procedura e pur manuala, trebuie sa downloadezi un tool numit "Odin" si ala nu e facut oficial de vreo firma, ETC.

| ziftode a răspuns (pentru ziftode):

PS mai sunt si alte neplaceri daca pui alt firmware, in primul rand nu v-a mai fi firmware al telefonului tau (chiar daca gasesti unul care pare identic) deci nu numai ca e posibil sa nu se mai potriveasca asa de bine (eu am avut un S4 pe care am testat vreo 20 de firmware si numai unul a mers), dar chiar mai rau, exista o clauza prin care producatorii de telefoane chiar declara ca ramai fara garantie (la about, phone status nu mai e "oficial"), clauza ilegala in Uniunea Europeana (chiar am link-uri cu legea), insa daca nu ai cumva chef sa te judeci cu ei...

iar resetarea la setarile din fabrica nu schimba versiunea de Android, DELOC, vine la setarile default si atat!

| Bogdan70001 a răspuns:

Android Marshmallow? Nu este cel mai prost OS este OK, dar Android 7.1 este mult superior si ca performanta si ca interfata

| Illuminati2016 a răspuns:

Marshmallow e depasit si nougat la fel luna asta o sa primesti oreo, mereu sa iti actualizezi telefonul pentru ca va merge mai bine